TË FUNDIT:
  termett-1.webp?time=1642357358

  ScanerPressJanuary 14, 20221370

  Një tërmet i fortë ka goditur Shqipërinë para pak minutash.

  Dridhjet me shkallë Rihteri 4.8 u dëgjuan edhe në Kosovë.

  EMSC shkruan se tërmeti ka qenë me magnitudë 4.8 ballë të shkallës Rihter dhe epiqendra e saj ka qenë 12 km nga qyteti i Pukës, ndërsa thellësia e saj ka qenë 10 km.

  Lëkundjet janë ndjerë në disa qytete të vendit, përfshirë dhe Tiranën.


  Nasim-Haradinaj-750x430-1.webp?time=1642357358

  ScanerPressJanuary 12, 2022730

  Ka përfunduar për sot seanca gjyqësore në Dhomat e Specializuara në Hagë ku për të dytën ditë me radhë ka dëshmuar nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj.

  Gjatë dëshmisë së tij, Haradinaj, i cili po akuzohet për publikimin e dokumenteve që dyshohet ë kenë rrjedhur nga Specialja, ka thënë se të gjitha veprimet e OVL-UÇK janë ndërmarrë për shkak të transparencës.

  “Ka qenë qëllimi që diçka çka na është sjellë ne të jetë transparent, për të treguar për të mos mbajtur diçka fshehur, unë do të kisha ndjerë vetën shumë më shumë fajtor zotëri prokuror po të kisha mbajtur fshehtë këto dhe po të kisha bërë diçka tjetër me to, në kuptimin e kësaj, për të qenë koherent me kohën kur kanë ardhur. Shiko kohën kur kanë ardhur dhe kur i kemi qitë”, ka thënë Haradinaj.

  Dëshmia e Nasim Haradinajt, e filluar më 11 janar para Dhomave të Specializuara, do të vazhdojë edhe nesër.

  Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj u arrestuan më 25 shtator 2020 prej kur edhe po qëndrojnë në paraburgim në Hagë.


  0-159-750x375-1.jpeg?time=1642357358

  ScanerPressJanuary 12, 20221320

  Në këtë formë që po shkon kjo prokurori, e kundërshtoj qind për qind këtë prokurori.

  Kom pas veç një alternativë, vec me lëshu Kosovën si në kohën e Titos, s’kom dashtë me persëritë ma ata, me lëshu vendin tim.Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës, Nasim Haradinaj ka shpërthyer sot në akuza ndaj Prokurorit të Speciales në gjykimin e tij.

  Në pyetjen e prokurorit se a i ishte drejtuar dëshmitarëve në konferencën ku njoftonte për dosjet e rrjedhura, Haradinaj i është drejtuar me indinjatë atij duke i thënë “mos spekulo”.

  “Unë këto po t’i përsëris edhe njëherë. Mos spekulo mu mem kallzu kujt i thash unë. T’u kom drejtu ty unë për skandalin që keni ba. Juve ju kom drejtu, juve për skandalin. Ju e keni shkatrru vetveten. Dëmet i keni kriju ju me fajin dhe qëllimin juaj. Nuk dua të besoj që në këtë prokurori ka analfabetë. Ju jeni ata që duhet me pagu këtë çmim. Dikush nga ju është dashtë me kanë i ulun këtu”, tha ai.“Nuk dihet se sa kuj ma i keni dërgu këtë dërgesë që na keni dërgu këtë dërgesë. Ju keni pas mundësi me ja qu kujtdo”, ka thënë Haradinaj tutje.


  0-135-750x375-1.jpeg?time=1642357358

  ScanerPressJanuary 10, 20221680

  Gazetari Berat Buzhala është tallur me Qeverinë Kurti pas reagimit jo efikas të Qeverisë Kurti për largimin e borës nga rrugët e Kosovës.

  Ai ka shkruar se “Reagimi i qeverise per rruget e bllokume prej bores: – Nuk mundemi na per nje dimen me e pastru boren qe keta nuk e kane pastru qe 20 vjet“.

  Postimi i plotë:

  Reagimi i qeverise per rruget e bllokume prej bores:

  – Nuk mundemi na per nje dimen me e pastru boren qe keta nuk e kane pastru qe 20 vjet.

  🤣


  0-133-750x375-1.jpeg?time=1642357358

  ScanerPressJanuary 10, 2022780

  Deputetja e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi, i ka reaguar ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvallës, e cila ka thënë se do të shfuqizojnë një nga një të gjitha vendimet e jashtëligjshme, duke kthyer kështu ligjshmërinë dhe drejtësinë e munguar në këtë institucion, raporton Gazeta Express.

  Musliu-Shoshi përmes një shkrimi në rrjetin e saj social Facebook i ka reaguar Gërvallës duke i thënë të mos vajtoj por të punojë.

  Ajo ka thënë se Gërvalla nuk mund të justifikoj dështimin në politikën e jashtme, skandalet, e mungesën e njohjeve të reja të vendit.

  Sipas saj, postimi i fundit i ministres është tregues që deri më tani, “e gjithë çka është bërë nga MPJD nën lidershipin e saj, nuk kanë qenë reformat, por identifikimi i “kundërshtarëve” për t’i goditur ata më pas”.

  Shkrimi i saj i plotë:

  DONIKË, MOS VAJTO. PUNO!

  Ta kam thënë gjithmonë – edhe në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë e edhe në seancat e Kuvendit – që çdo shkelje ligjore duhet të ndëshkohet dhe e ke pëkrahjen time të plotë.

  Sidoqoftë, dështimin tënd në politikën e jashtme; skandalet e vazhdueshme, asnjë njohje e asnjë anëtarësim NUK mund ta justifikosh me një referat me anë të të cilit po paralajmëron spastrime politike brenda Shërbimit të Jashtëm, duke shkelur ligjet në fuqi e duke e de-funksionalizuar edhe më tej diplomacinë tonë.

  Ndryshimet e brendshme është dashur të jenë të përfunduara deri më tani, e jo tek të fillojnë. Projektligji për Ministrinë e Punëve të Jashtme, Projektligji për Shërbim të Jashtëm e ai për Disaporë është dashur të vie në Kuvend qershorin e kaluar, akoma s’kanë ardhur.

  Ministria e Punëve të Jashtme dhe ish-Ministria e Diasporës është dashur të jenë të fuzionuara deri më tani, por akoma s’ka as organogram të unifikuar.

  Ambasadat është dashur të jenë të gjitha me titullarë dhe me diplomatë të tjerë për të garantuar mirëfunksionimin e tyre, e jo të lihen me staf esencial e në pamundësi për të kryer përfaqësim dinjitoz të vendit e as për të ofruar shërbime konsullore për qytetarët tanë e ata të huaj. Kjo bëhet më e pafalshme kur në këtë situatë, kanë ardhur ambasada si ajo në Uashington, Londër e Bruksel, kur e dijmë rëndësinë e këtyre misioneve. E mos ta harrojmë Ambasadën në Jerusalem, e cila është vetëm me të Ngarkuar me Punë – pa Ambasador/e e pa staf.

  Ky postim i fundit i joti është tregues i qartë që deri më tani, e gjithë çka është bërë nga MPJD nën lidershipin tënd nuk kanë qenë reformat, por identifikimi i “kundërshtarëve” për t’i goditur ata më pas.

  Pozita e shefes së diplomacisë nënkupton bërjen dhe udhëheqjen e politikës së jashtme të vendit, e jo mikromenaxhimin e brendshëm për të qëruar hesape me ata që mendojnë ndryshe.


  1-51-750x375-1.jpeg?time=1642357358

  ScanerPressJanuary 9, 20222990

  Gjeneralmajor Bashkim Jashari, djali i Rifat Jasharit dhe nipi i komandantit legjendar Adem Jashari, ka qendruar gjithmonë larg syrit të publikut dhe ekspozimit në media.

  Ai nuk ka shumë kohë që është emëruar komandant i FSK-së, ndërsa tani po e njohim vetëm përmes angazhimeve zyrtare në këtë pozitë.

  Ai është i martuar me një këngëtare që dikur këndonte hite të njohura. Ajo ka kohë që nuk është aktive në skenën muzikore, por dikur këngët e saj ishin hite.

  Një nga hitet e njohura të saj ishte “Dashuro vashë” në vitin 1998, por që nga paslufta ajo nuk është kthyer më në skenë.

  Bëhet fjalë për këngëtaren Lirie Istogu, e cila tani është e martuar me nipin e Bashkim Jasharin, shkruan Magazina.

  Çifti janë martuar që disa vite dhe tani janë prindër të tre fëmijëve.


  0-91-750x375-1.jpeg?time=1642357358

  ScanerPressJanuary 9, 2022690

  Deputeti i PDK-së Ardian Kastrati ka reaguar rreth koalicioneve të fundit që Vetëvendosje ka arritur të lidhë me Partinë Demokratike të Kosovës, në komunat në të cilat i ka fituar.

  Ai ndër të tjerash ka kujtuar të kaluarën dhe qëndrimet që VV i ka pasur kundër PDK-së për vite me radhë.

  “Në emër të kësaj lufte politike lidershipi i VV-së me vite i ka helmu njerëzit, i kanë verbu dhe kanë mbjell shumë urrejtje mes shqiptarëve”, shkroi ai.

  Postimi i plotë:

  Para se me hy në koalicion VV me PDK në Podujevë e Gjilan,

  UNË NUK KAM PRIT QË:

  VV ti kërkoj falje PDK-së për sharjet, fyerjet dhe etiketimet që i kanë bërë me vite.

  Nuk kam pritur që ta zëmë Kurti me i kërku falje Presidentit Hashim Thaçi që i ka thënë ” martoje djalin me vajzën e Vuçiçit”.

  Nuk kam pritur që p.sh. kjo humoristja Albulena Haxhiu me i kërku falje familjes së kryetarit Kadri Veseli që e ka quajtuar kriminel.

  Nuk kam pritur që ky kryetari i ri i VV-së në Gjilan të kërkoj falje që PDK-në e ka quajt në një studio televizive para pak kohe ” kastë kriminelësh”  etj, etj, etj, etj

  Këto si kam prit sepse për që gënjen e mashtron Kurti me kompanine e tij për mua është e qartë moti.

  Ama ishte deshtë që lidershipi i VV-së me ju tregu votuesëve e militantëve të vet se ju kemi rrejt e manipulu kur ju thoshim se PDK dhe partitë tjera janë totalisht të kriminalizuara …..dhe këtë e kemi bërë vetëm me qëllimin për me ardhë në pushtet.

  Në emër të kësaj lufte politike lidershipi i VV-së me vite i ka helmu njerëzit, i kanë verbu dhe kanë mbjell shumë urrejtje mes shqiptarëve.

  Ju uroj militantëve të VV-së koalicionet në katër komuna me partitë ” që e shkatërruan Kosovën” siç thoshin dikur VV-ja .

  SKENI PARË GJË AKOMA.


  0-370-1140x570-1.jpeg?time=1642357358

  ScanerPressDecember 28, 20211090

  Ka vdekur 3-vjeçari, i cili kishte pësuar djegie trupi mbi 75 përqind, pasi shtëpia ku jetonte ishte përfshirë nga zjarri.

  Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar Shefi i Intensivës, Shaqir Uka.

  “S’ka mujt me iu përballu plagëve që i ka marrë nga djegjet, pak minuta pas mesnatës ka ndërruar jetë”, ka thënë Uka për Express.

  Ndryshe, një shtëpi në fshatin Saraishtë të Ferizajt është përfshirë nga zjarri të shtunën që lam pas. Tragjedia e gjithë kësaj ngjarje ishte se në ato momente në një nga dhomat e shtëpisë ndodhej një fëmijë 3 vjeç. Si pasojë e flakëve të mëdha, fëmija kishte pësuar lëndime të rënda trupore duke iu djegur trupi mbi 75%.

  Teksa Policia e Kosovës po e heton rastin, dyshimet e para mbi shkaqet e zjarrit lidhen me një problem me rrymën. E për këto dyshime në vendin e ngjarjes kanë dalë edhe ekipet e KEDS-it.

  Lidhur me këtë rast Zyra për Komunikim në KEDS në një përgjigje për Express ka thënë se ekipet në vendin e ngjarjes kanë marrë të dhënat dhe janë duke i analizuar ato për krijimin e një raporti.

  Pasi raporti në fjalë nuk ka përfunduar akoma, KEDS ka kërkuar që palët të përmbahën nga konkludimet lidhur me shkaqet e zjarrit.

  “Ekipet e KEDS kanë qenë në vendin e ngjarjes, i kanë marrë të dhënat, janë duke i analizuar ato dhe do ta përpilojnë një raport profesional ne baze te atyre te dhenave. Pasi raproti nuk eshte i gatshem ende, KEDS lut të gjitha palët të përmbahen nga konkludimet lidhur me shkaktarin e zjarrit”, thuhet në përgjigjen e KEDS për Gazetën Express.  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555