TË FUNDIT:
  7B430308-F8A0-4534-AEC2-4CDBE605C76C.jpeg?time=1664470868

  ScanerPressJune 28, 2021716

  Një person ka humbur jetën të shtunën pas një aksidenti që ndodhi në autostradën “Ibrahim Rugova”.

  Viktima është Naser Arifi, nga Bujanoci me vendbanim në Gjilan.

  Ngjarja tragjike ndodhi në dalje të Malishevës.

  I ndjeri u detyrua ta ndalte veturën në shiritin emergjent për shkak të një prishje.

  Ai ishte goditur nga një kombi teksa po hynte në veturë.

  E për rastin tragjik ka folur edhe Selami Arifi, i cili është vëllau i të ndjerit.

  Arifi i cili punon në Francë tha për Klankosova.tv se nuk dëshiron personalisht që të merret me personin që shkaktoi aksidentin ku humbi jetën vëllau i tij.

  Ai thotë se shteti duhet t’u japë dënim maksimal në rastet e tilla të aksidenteve.

  “Shoferin as nuk e fali e as nuk e vras. Le t’i mbetet shtetit. Por, nuk dëshirojmë të zhdukemi si popull me këta shoferë. Ju lutem duhet të bëni presion mediatik tek shteti dhe qeveria, në mënyrë që të ketë dënim maksimal për këto raste se mbaruam”.

  Selami Arifi thekson se në Francë, vendin ku jeton dhe punon nuk ka numër kaq të lartë të viktimave nga aksidenti sikurse në Kosovë.

  “Në Francë ku jam dallimi me popullësi është 70 milionë banorë, por nuk bëhen kaq vdekje në komunikacioni. A e din ai zotëriu (shoferi) që katër jetim në shtëpi na i ka lënë ? Me një nënë 80 vjeçe e djali më i madh i ka 11 vjet”.


  1-161.jpg?time=1664470868

  ScanerPressDecember 16, 2020536

  40% e njerëzve besojnë në fantazma apo shpirtra. Por, një shkencëtar i famshëm, duke përdorur përplasësin e madh të hidronit në CERN, ka arritur në një përfundim mbi këtë temë.

  Në kufirin mes Zvicrës dhe Francës, 300 metra poshtë periferive piktoreske të Gjenevës, shtrihet një objekt i gjerë, nëntokësor, pesë kilometra përreth dhe 17 në perimetër. Kjo është një nga arritjet më të mëdha të shkencës.

  Duke përdorur magnete super përçues, shkencëtarët vendosin protone kundër njëri-tjetrit, duke i përplasur së bashku me një shpejtësi gati sa të dritës dhe kështu duke krijuar versione të vogla të Big Bengut, transmeton Lajmi.net. Shkencëtarët regjistrojnë atë që del nga grimcat e reja të cilat rezultojnë nga përplasja. Kjo pajisje ka dhënë disa zbulime të mahnitshme, duke përfshirë njohuritë për prishjen e grimcave dhe zbulimin e “grimcave të Zotit”, që kontrollojnë gjithçka në masë.

  Por zbulimi më i madh i kësaj pajisje, që fitoi çmimin Nobel, mbush një vrimë unike dhe lejon shkencëtarët të mbyllin më tej hendekun midis relativitetit dhe mekanikës kuantike. 10,000 shkencëtarë nga e gjitha bota punojnë së bashku në këtë vend, në paqe dhe harmoni.

  Feja dhe shkenca nuk e kanë çuar mirë përgjatë shekujve. Dhe polemikat midis të dyjave janë ndezur herë pas here. Megjithatë, duket se besimi në shkencë dhe parimet e saj, të paktën në SHBA, ka qenë relativisht i vazhdueshëm nga mesi i shekullit 20, deri në dy dekadat e fundit.

  Kështu, fizikani Brian Cox nga Universiteti i Mançesterit, foli kohët e fundit për një gjë shumë kontroverse. Ai tha, gjatë një interviste për BBC: “Dua të deklaroj diçka. Nuk jemi ardhur këtu të flasim rreth ekzistencës së shpirtrave, sepse nuk ekzistojnë”.

  Ai shkoi më tutje dhe shpjegoi: “Nëse shpirtrat do të ekzistonin, ata do të kishin një frekuencë ose grimcë të caktuar të lidhur me to, që korrespondon me njeriun ose trupin, me të cilin ishte bashkëngjitur dikur. Nëse do të ishte kështu, ne do të ishim në gjendje ta zbulonim. Pas gjithë kësaj kohe dhe me gjithë instrumentet tona të përparuara, ne nuk kemi vërejtur asgjë nga afër”.

  Cox vazhdoi, “Unë do të thoja se nëse ekziston një lloj lënde që i shtyn trupat tanë, duke i bërë krahët e mi dhe këmbët të lëvizin, atëherë ajo duhet të bashkëveprojë me grimcat nga të cilat janë bërë trupat tanë. Dhe duke parë se kemi bërë matje precize të mënyrave se si bashkëveprojnë grimcat, atëherë pohimi im është se nuk mund të ketë diçka të tillë si një burim energjie që po i shtyn trupat tanë”.

  Pra, sipas Cox, nuk ka shpirt në trupin tonë.


  1-72.jpg?time=1664470868

  ScanerPressSeptember 8, 2020561

  Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 97 raste të reja me COVID-19, raporton Gazeta Sinjali.

  Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, rastet e reja vijnë nga 23 komuna të Kosovës.

  “Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 27 raste, komuna Gjilan 8 raste, komuna Klinë 8 raste, komuna Pejë 8 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Vushtrri 5 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Mitrovicë 4 raste, komuna Obiliq 4 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Rahovec 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Ferizaj, Hani i Elezit, Shtime, Skenderaj, Suharekë dhe Zubin Potok. ”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.


  640-0-5e8868bd332ed.png?time=1664470868

  ScanerPressApril 4, 20201009

  Koronavirusi ka paralizuar të gjithë botën. Tashmë këshilla primare nga Organizatat Botërore e Shëndetit, është izolimi si arma më e fortë që mund të luftojë virusin. Ndërkohë, për t’iu bërë sa më të lehtë qëndrimin në shtëpi, më poshtë ju sjellim disa mundësi se si të mund të shihni botën, përmes kamerës. Vërtet koronavirusi mund të ketë kufizuar lëvizjen tonë, por jo imagjinatën.

  Në Hapësirë

  Kjo është ndoshta video më e bukur nga të gjitha. Video live Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor, i cili po udhëton rreth 27.300 km / orë.

  Elefantët në Afrikën e Jugut

  Këto janë pamje nga Tembe Elephant Park, afër kufirit të Afrikës së Jugut me Mozambikun. Në shumicën e kohës, në pamje shfaqen elefantët, por herë pas here ka edhe kafshë të tjera që shfaqen si leopardë, luanë.

  Times Square, Nju Jork

  Është një nga vendet më të mbingarkuara në botë në periudha normale, tani zemra e Manhattan është e qetë ndërsa qyteti ka 50,000 raste të konfirmuara të koronavirusit. Reklamat e ndritshme në Times Square tani promovojnë shfaqje që askush nuk mund të marrë pjesë, veshje që askush nuk mund t’i blejë dhe qytete që askush nuk mund t’i vizitojë.

  Lapland

  Pamje 360 gradë nga Tailanda Veriore. Sigurisht në këtë sezon do të ishte i tejmbushur me turistë, por le ta shijojmë përmes këtyre pamjeve.

  Tailandë

  Është koha të ëndërrojmë me këto pamje. Mbase në një tjetër do ta shihnim plot këtë plazh në Tajlandë, tani ka më pak njerëz se zakonisht.

  Venecia

  Një nga qytetet më të bukura dhe më të vizituara në botë është izoluar. Italia është një ndër vendet më të prekura nga koronavirusi. Si rezultat, Venecia dhe pjesa tjetër e vendit kanë qenë nën masa të rrepta bllokimi për javë të tëra. Siç tregon dhe video e vendeve të ndryshme në Venecia, rrugët e shtruara janë të qeta dhe po kështu edhe kanalet e ujit. Aq të qetë, në fakt, sa janë më të qarta se kurrë./L.F-dritare.net


  3-54.jpg?time=1664470868

  ScanerPressMarch 23, 2020859

  NASA mund të ketë gjetur shenja jete në njërin nga satelitët e Saturnit. Me këtë rast Agjencia amerikane e hapësirës ka caktuar për nesër një konferencë për media, në të cilin do të bëjë publike zbulimin, i cili mund të ndikojë në të ardhmen për hulumtimin e “botës së oqeaneve”.

  Keith Cowing, analist dhe ish-punonjës në NASA, tha se shkencëtarët e Agjencisë amerikane të hapësirës kanë zbuluar aktivitet kimik brenda burimeve hidro-termale në satelitin e akullt, Enceladus. “NASA të enjten do të publikojë faktet për aktivitetet hidro-termale nën akullin që mbulon oqeanin e hënës së Saturnit, Enceladus, të cilin me siguri e krijon metani nga dyoksid karboni”, ka shkruar Cowing në revistën amerikane  “Astrobiology”. Enceladus është hëna e gjashtë e Saturnit dhe është i gjerë rreth 504 kilometra.

  NASA thekson se zbulimi i ri është i koncentruar në zbulimet e fluturakes  Cassini, e cila ndodhet në orbitën e Saturnit.

  Edhe pse duket “jo mikpritës” sikur të gjitha hënat tjera të Saturnit, observimet sugjerojnë se mund të ketë përbërës që mbështesin jetën.

  Në konferencën për media të NASA do të marrin pjesë edhe ekspertë botërorë, të cilët merren me kërkimet për jetën jashtë planetit Tokë.


  3-53.jpg?time=1664470868

  ScanerPressMarch 23, 20201234

  Njerëzimi tani po përballet me një krizë globale. Ndoshta kriza më e madhe e gjeneratës sonë. Vendimet që do të marrin njerëzit dhe qeveritë brenda javëve të ardhshme, me siguri do ta formësojnë botën për vitet në vazhdim. Ato do të formësojnë jo vetëm sistemet tona të kujdesit shëndetësor, por edhe ekonominë, politikën dhe kulturën. Ne duhet të veprojmë shpejt dhe me vendosmëri. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh pasojat afatgjata të veprimeve tona. Kur zgjedhim midis alternativave, duhet të pyesim veten jo vetëm se si ta kapërcejmë kërcënimin e menjëhershëm, por edhe se në çfarë lloj bote do të banojmë pasi të kalojë furtuna. Po, furtuna do të kalojë, njerëzimi do të mbijetojë, shumica prej nesh do të jetë ende gjallë – por do të banojmë në një botë tjetër.

  Shkruan: Youval Noah Harar

  Shumë masa afatshkurtra të emergjencës do të bëhen pjesë e jetës. Kjo është natyra e emergjencave. Ato i çojnë përpara proceset historike. Vendimet që në kohë normale mund të kërkojnë vite të tëra debatesh, miratohen brenda disa orësh. Teknologjitë e parakohshme dhe madje të rrezikshme vihen me shpejtësi në shërbim, sepse rreziqet kur nuk bën asgjë, janë më të mëdha. Vendet e tëra shërbejnë si kavie në eksperimente sociale në shkallë të gjerë. Çfarë ndodh kur të gjithë punojnë nga shtëpia dhe komunikojnë vetëm në distancë? Çfarë ndodh kur të gjithë shkollat dhe universitetet kalojnë në internet? Në kohë normale, qeveritë, bizneset dhe bordet arsimore nuk do të pranonin kurrë të kryenin eksperimente të tilla. Por këto nuk janë kohë normale.

  Në këtë kohë krize, ne përballemi me dy zgjedhje veçanërisht të rëndësishme. E para është midis mbikëqyrjes totalitare dhe fuqizimit të qytetarëve. E dyta është midis izolimit nacionalist dhe solidaritetit global.

  Survejimi nën lëkurë

  Për të ndaluar epideminë, e tërë popullata duhet të zbatojë udhëzime të caktuara. Ekzistojnë dy mënyra kryesore për ta arritur këtë. Një metodë është që qeveria të monitorojë njerëzit dhe të ndëshkojë ata që shkelin rregullat. Sot, për herë të parë në historinë njerëzore, teknologjia bën të mundur monitorimin e të gjithëve, gjatë gjithë kohës. Pesëdhjetë vjet më parë, KGB nuk mund të ndiqte 240 milion qytetarë sovjetikë 24 orë në ditë, dhe KGB as nuk mund të shpresonte të përpunonte në mënyrë efektive të gjitha informacionet e mbledhura. KGB mbështetej në agjentë dhe analistë njerëzorë, dhe thjesht nuk mund të vendoste një agjent njerëzor për të ndjekur çdo qytetar. Por tani qeveritë mund të mbështeten në sensorë të kudondodhur dhe algoritme të fuqishme, në vend të spiunëve prej mishi dhe gjaku.

  Në betejën e tyre kundër epidemisë së koronavirusit, disa qeveri kanë vënë në punë tashmë mjetet e reja të mbikëqyrjes. Rasti më i qartë është Kina. Duke monitoruar nga afër telefonat inteligjentë të njerëzve, duke përdorur qindra-miliona kamera që njohin fytyrën dhe duke i detyruar njerëzit të kontrollojnë dhe raportojnë temperaturën e trupit dhe gjendjen e tyre mjekësore, autoritetet kineze jo vetëm që mund të identifikojnë shpejt transportuesit e dyshuar të koronavirusit, por edhe të gjurmojnë lëvizjet e tyre dhe të identifikoni këdo, me të cilin kanë rënë në kontakt. Një gamë e tërë aplikacionesh në celularë paralajmërojnë qytetarët për afërsinë e tyre me pacientët e infektuar.

  Kjo lloj teknologjie nuk është e kufizuar në Azinë Lindore. Kryeministri Benjamin Netanyahu i Izraelit, kohët e fundit autorizoi Agjencinë e Sigurisë së Izraelit të vërë në përdorim teknologjinë e mbikëqyrjes, zakonisht e rezervuar kundër terroristëve, për të ndjekur pacientët me koronavius. Kur nënkomisioni parlamentar përkatës refuzoi të autorizojë këtë masë, Netanyahu e vuri në zbatim atë me një “dekret emergjence”. Ju mund të argumentoni se nuk ka asgjë të re në gjithë këtë. Vitet e fundit, si qeveritë, edhe korporatat kanë përdorur teknologji gjithnjë e më të sofistikuara për të gjurmuar, monitoruar dhe manipuluar njerëzit. Megjithatë, nëse nuk jemi të kujdesshëm, epidemia mund të shënojë njëçast vendimtar në historinë e mbikëqyrjes. Jo vetëm sepse mund të normalizojë vendosjen e mjeteve të mbikëqyrjes masive në vendet që deri më tani i kanë refuzuar, por më shumë sepse kjo nënkupton një tranzicion dramatik nga mbikëqyrja “mbi lëkurë”, në mbikëqyrjen “nën lëkurë” .

  Deri më tani, kur gishti juaj prekte ekranin e smartphone-it tuaj dhe klikonit një link, qeveria dëshironte të dinte se çfarë saktësisht po klikonte gishti jaj. Por me koronavirusin, fokusi i interesit zhvendoset. Tani qeveria dëshiron të njohë temperaturën e gishtit tuaj dhe presionin e gjakut nën lëkurën e tij.

  Emergjenca e pudingut

  Një nga problemet me të cilat përballemi duke punuar atje ku ne jemi në mbikëqyrje, është se askush nga ne nuk e di saktësisht se si po vëzhgohemi dhe çfarë mund të sjellin vitet e ardhshme. Teknologjia e mbikëqyrjes po zhvillohet me shpejtësi të jashtëzakonshme, dhe ajo që dukej fanta-shkencë 10 vjet më parë, sot është një lajm i vjetër. Sa për një eksperiment mendimi, konsideroni një qeveri hipotetike e cila kërkon që çdo qytetar të veshë një byzylyk biometrik, që monitoron temperaturën e trupit dhe rrahjet e zemrës 24 orë në ditë.

  Të dhënat që rezultojnë grumbullohen dhe analizohen nga algoritmet qeveritare. Algoritmet do të dinë që ju jeni sëmurë edhe para se ta dini ju vetë, dhe ata gjithashtu do të dinë se ku keni qenë, dhe kë keni takuar. Zinxhirët e infeksionit mund të shkurtohen në mënyrë drastike, dhe madje edhe të zhduken krejt. Një sistem i tillë mund të ndalojë epideminë brenda disa ditësh. Tingëllon e mrekullueshme, apo jo?

  Ana tjetër është, natyrisht, që kjo do t’i jepte legjitimitet një sistemi të ri mbikëqyrës. Nëse e dini, për shembull, që unë klikoj në një link të Fox Neës dhe jo në një link të CNN, kjo mund t’ju mësojë diçka në lidhje me pikëpamjet e mia politike dhe ndoshta edhe personalitetin tim. Por nëse mund të monitoroni se çfarë ndodh me temperaturën e trupit tim, tensionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës ndërsa shikoj videoklipin, mund të mësoni se çfarë më bën të qesh, çfarë më bën të qaj dhe çfarë më bën mua vërtet, vërtet të inatosur.

  Eshtë thelbësore të mbani mend se zemërimi, gëzimi, mërzitja dhe dashuria janë fenomene biologjike, ashtu si ethet dhe kolla. E njëjta teknologji që identifikon kollën mund të identifikojë edhe të qeshurat. Nëse korporatat dhe qeveritë fillojnë të përdorin masivisht të dhënat tona biometrike, ato mund të na njohin shumë më mirë sesa njohim ne veten, dhe atëherë jo vetëm që mund të parashikojnë ndjenjat tona, por edhe të manipulojnë ndjenjat tona dhe të na shesin çdo gjë që duan – qoftë produkte apo politikanë. Monitorimi biometrik do ta bënte taktikën e vjedhjes së të dhënave nga Cambridge Analytica, të dukej si diçka nga Epoka e Gurit. Imagjinoni Korenë e Veriut në vitin 2030, kur çdo qytetar duhet të mbajë një byzylyk biometrik 24 orë në ditë. Nëse dëgjoni një fjalim nga Udhëheqësi i Madh dhe byzylyku mbledh shenjat e treguesve të zemërimit, ke marrë fund.

  Ju mund të kundërshtoni, natyrisht, duke thënë se mbikëqyrjA biometrike është një masë e përkohshme, e marrë gjatë një gjendje të jashtëzakonshme. Do të hiqet pasi të mbarojë emergjenca. Por masat e përkohshme kanë një zakon të keq që zgjasin përtej emergjencave të mëdha, veçanërisht pasi që gjithmonë ekziston një emergjencë e re në pritje në horizont. Vendi im Izraeli, për shembull, shpalli një gjendje të jashtëzakonshme gjatë Luftës së Pavarësisë në vitin 1948, e cila justifikoi një sërë masash të përkohshme, që nga censura e shtypit dhe konfiskimi i tokës, deri tek rregulloret speciale për bërjen e pudingut (Nuk po bëj shaka). Lufta e Pavarësisë është fituar prej kohësh, por Izraeli kurrë nuk e shpalli fundin e emergjencës dhe nuk ka arritur të shfuqizojë shumë prej masave “të përkohshme” të vitit 1948 (dekreti i pudingut u shfuqizua në vitin 2011).

  Edhe kur infeksionet nga koronaviusi të bien në zero, disa qeveri të uritura për të dhëna mund të argumentojnë se kishin nevojë për të mbajtur sistemet e mbikëqyrjes biometrike, sepse kanë frikë nga një valë e dytë e koronavirusit, ose sepse ekziston një lloj i ri i Ebolas që evoluon në Afrikën qendrore, ose sepse. . . zgjidheni vetë. Një betejë e madhe është zhvilluar vitet e fundit mbi privatësinë tonë. Kriza e koronavirusit mund të jetë kulmi i betejës. Sepse kur njerëzve u jepet një zgjedhje midis privatësisë dhe shëndetit, ata zakonisht do të zgjedhin shëndetin.

  Policia e sapunit

  T’u kërkosh njerëzve që të zgjedhin midis privatësisë dhe shëndetit është, në të vërtetë, thelbi i problemit. Sepse kjo është një zgjedhje e rremë. Ne mund dhe duhet të gëzojmë si privatësinë, ashtu edhe shëndetin. Ne mund të zgjedhim të mbrojmë shëndetin tonë dhe të ndalojmë epideminë e koronavirusit, jo duke krijuar regjime mbikëqyrjeje totale, por më tepër duke fuqizuar qytetarët. Javët e fundit, disa nga përpjekjet më të suksesshme për të frenuar epideminë e koronavirusit u orkestruan nga Koreja e Jugut, Tajvani dhe Singapori. Ndërsa këto vende kanë përdorur disa aplikacione gjurmimi, ata janë mbështetur shumë më tepër në testime të gjera, në raportime të ndershme dhe në bashkëpunimin e gatshëm të një publiku të informuar mirë.

  Monitorimi i centralizuar dhe dënimet e ashpra nuk janë mënyra e vetme për t’i bërë njerëzit të respektojnë udhëzimet e dobishme. Kur njerëzve u thuhen faktet shkencore dhe kur njerëzit u besojnë autoriteteve publike që t’ua përcjellin këto fakte, qytetarët mund të bëjnë gjënë e duhur edhe pa një Big Brother që shikon mbi supet e tyre. Një popullatë e vetë-motivuar dhe e informuar mirë është zakonisht shumë më e fuqishme dhe e efektshme sesa një popullatë injorante, e policuar.

  Konsideroni, për shembull, larjen e duarve me sapun. Ky ka qenë një nga përparimet më të mëdha që kanë ndodhur ndonjëherë në higjenën njerëzore. Ky veprim i thjeshtë shpëton miliona jetë çdo vit. Ndërsa e konsiderojmë si të mirëqenë, vetëm në shekullin e 19-të shkencëtarët zbuluan rëndësinë e larjes së duarve me sapun. Më parë, mjekët dhe infermierët vazhdonin madje nga një operacion në tjetrin, pa larë duart. Sot miliarda njerëz çdo ditë i lajnë duart, jo sepse kanë frikë nga policia e sapunit, por përkundrazi sepse i kuptojnë faktet. Unë i laj duart me sapun sepse kam dëgjuar për viruse dhe baktere, e kuptoj që këta organizma të vegjël shkaktojnë sëmundje, dhe e di që sapuni mund t’i eleminojë ato.

  Por për të arritur një nivel të tillë pajtueshmërie dhe bashkëpunimi, ke nevojë për besim. Njerëzit duhet të besojnë në shkencë, të besojnë autoritetet publike dhe të besojnë në media. Gjatë viteve të fundit, politikanët e papërgjegjshëm kanë minuar qëllimisht besimin në shkencë, në autoritetet publike dhe në media. Tani të njëjtët politikanë të papërgjegjshëm mund të joshen të marrin rrugën drejt autoritarizmit, duke argumentuar se thjesht nuk mund t’i besosh publikut që do të bëjë gjënë e duhur.

  Normalisht, besimi që është gërryer për vite me radhë nuk mund të rindërtohet brenda natës. Por këto nuk janë kohë normale. Në një moment krize, edhe mendjet mund të ndryshojnë shpejt. Ju mund të keni debate të hidhura me motrat dhe vëllezërit për vite me radhë, por kur ndodh ndonjë emergjencë, papritmas zbuloni një rezervuar të fshehur besimi dhe miqësie, dhe nxitoni të ndihmoni njëri-tjetrin. Në vend që të ndërtohet një regjim mbikëqyrjeje, nuk është vonë që të rindërtohet besimi i njerëzve në shkencë, në autoritetet publike dhe në media. Ne gjithashtu duhet të përdorim edhe teknologjitë e reja, por këto teknologji duhet t’i fuqizojnë qytetarët. Unë jam tërësisht në favor të monitorimit të temperaturës sime të trupit dhe tensionit të gjakut, por ato të dhëna nuk duhet të përdoren për të krijuar një qeveri të fuqishme.

  Përkundrazi, këto të dhëna duhet të më lejojnë të bëj zgjedhje personale më të informuara, dhe gjithashtu të mbahet përgjegjësi nga qeveria për vendimet e saj. Nëse mund ta kontrolloja gjendjen time mjekësore 24 orë në ditë, do të mësoja jo vetëm nëse jam bërë rrezik për shëndetin e njerëzve të tjerë, por edhe cilat zakonet kontribuojnë në shëndetin tim. Dhe nëse do të kisha qasje dhe do të analizoja statistika të besueshme për përhapjen e koronavirusit, do të isha në gjendje të gjykoja nëse qeveria po më thotë të vërtetën, dhe nëse po miraton politikat e duhura për të luftuar epideminë. Kurdoherë që flitet për mbikëqyrje, mbani mend se e njëjta teknologji e mbikëqyrjes zakonisht mund të përdoret jo vetëm nga qeveritë për të monitoruar individët – por edhe nga individët për të monitoruar qeveritë.

  Epidemia e koronavirusit është pra një provë e madhe e qytetarisë. Në ditët në vazhdim, secili prej nesh duhet të zgjedhë t’u besojë të dhënave shkencore dhe ekspertëve të kujdesit shëndetësor, dhe jo teorive të pabazuara të komplotit dhe politikanëve që i shërbejnë veç vetes së tyre. Nëse nuk arrijmë të bëjmë zgjedhjen e duhur, mund ta gjejmë veten duke firmosur për heqjen e lirive tona më të çmuara, duke menduar se kjo është mënyra e vetme për të mbrojtur shëndetin tonë.

  Ne kemi nevojë për një plan global

  Zgjedhja e dytë e rëndësishme që kemi përballë është midis izolimit nacionalist dhe solidaritetit global. Edhe vetë epidemia dhe kriza ekonomike që rezulton janë probleme globale. Ato mund të zgjidhen në mënyrë efektive vetëm me bashkëpunimin global.

  Së pari dhe më e rëndësishmja, për të mposhtur virusin duhet të ndajmë informacionet globalisht. Ky është avantazhi i madh i njerëzve ndaj viruseve. Një koronavirus në Kinë dhe një koronavirus në SHBA nuk mund të shkëmbejnë sugjerime, se si të infektojnë njerëzit. Por Kina mund t’i japë SHBA shumë mësime të vlefshme për koronavirusin dhe mënyrën e trajtimit të tij. Ajo që një mjek italian zbulon në Milano në mëngjes herët, mund të shpëtojë jetë në Teheran deri në mbrëmje. Kur qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është e mëdyshur midis disa politikave, ajo mund të marrë këshilla nga koreanët, të cilët tashmë ishin përballur me një dilemë të ngjashme një muaj më parë.

  Por që kjo të ndodhë, ne kemi nevojë për një frymë të bashkëveprimit dhe besimit global. Vendet duhet të jenë të gatshme të ndajnë informacionin hapur dhe me përulësi të kërkojnë këshilla, dhe duhet të jenë në gjendje t’i besojnë të dhënave që marrin. Ne gjithashtu kemi nevojë për një përpjekje globale për të prodhuar dhe shpërndarë pajisje mjekësore, veçanërisht kite testimesh dhe makina respiratore. Në vend që secili vend të përpiqet ta bëjë atë vetë dhe të mbajë çfarëdo pajisje që mund të marrë, një përpjekje e koordinuar globale mund të përshpejtojë shumë prodhimin, si dhe të sigurohet që pajisjet e shpëtimit të jetës të shpërndahen në mënyrën më të drejtë. Ashtu si vendet shtetëzojnë industritë kryesore gjatë një lufte, lufta njerëzore kundër koronavirusit mund të na kërkojë të “humanizojmë” linjat thelbësore të prodhimit. Një vend i pasur me pak raste të koronavirusit, duhet të jetë i gatshëm të dërgojë pajisje të nevojshme, tek një vend më i varfër me shumë raste, duke besuar se nëse dhe kur më pas të ketë nevojë për ndihmë, vendet e tjera do t’i vijnë në ndihmë.

  Ne mund të konsiderojmë një përpjekje të ngjashme globale për të grumbulluar personelin mjekësor. Vendet që aktualisht janë më pak të prekur mund të dërgojnë staf mjekësor në rajonet më të goditura të botës, me qëllim që edhe t’i ndihmojnë ata në orën e tyre të nevojës, por edhe që të fitojnë përvojë të vlefshme. Nëse më vonë fokusi i epidemisë zhvendoset, ndihma mund të fillojë të rrjedhë në drejtim të kundërt.

  Bashkëpunimi global është po kaq i nevojshëm edhe në frontin ekonomik. Duke pasur parasysh natyrën globale të ekonomisë dhe zinxhirët e furnizimit, nëse secila qeveri bën gjërat e veta në mosrespektim të plotë të të tjerëve, rezultati do të jetë kaos dhe një krizë që sa vjen e thellohet. Ne kemi nevojë për një plan global veprimi, dhe kemi nevojë ta bëjmë shpejt.

  Një kërkesë tjetër është arritja e një marrëveshje globale mbi udhëtimin. Pezullimi i të gjithë udhëtimeve ndërkombëtare për muaj do të shkaktojë vështirësi të jashtëzakonshme dhe vështirësojë luftën kundër koronavirusit. Vendet duhet të bashkëpunojnë në mënyrë që të lejojnë të paktën një sasi esenciale udhëtarësh që të vazhdojnë të përshkojnë kufijtë: shkencëtarë, mjekë, gazetarë, politikanë, biznese. Kjo mund të bëhet duke arritur një marrëveshje globale mbi kontrollin e udhëtarëve nga vendi i tyre i origjinës. Nëse e dini që vetëm udhëtarët e kontrolluar me kujdes për shëndetin lejohen në një avion, atëherë do të ishit më të gatshëm t’i pranonit ata në vendin tuaj.

  Fatkeqësisht, në këto momente vendet nuk po bëjnë aspak nga këto gjëra. Një paralizë kolektive e ka kapluar komunitetin ndërkombëtar. Duket se “nuk ka të rritur në dhomë”. Normalisht duhej të pritej që prej disa javësh, një takim urgjent i liderëve globalë për të dalë me një plan të përbashkët veprimi. Drejtuesit e G7 arritën të organizojnë një videokonferencë vetëm këtë javë, dhe nuk rezultoi në ndonjë plan të tillë.

  Në krizat e mëparshme globale – siç është kriza financiare e vitit 2008 dhe epidemia e Ebolës 2014 – SHBA morën rolin e udhëheqësit global. Por administrata aktuale SHBA ka hequr dorë nga puna e udhëheqësit. Ajo e ka bërë shumë të qartë se kujdeset për madhështinë e Amerikës, shumë më tepër sesa për të ardhmen e njerëzimit.

  Kjo administratë ka braktisur edhe aleatët e saj më të afërt. Kur ndaloi të gjitha udhëtimet nga BE, ai nuk e mori mundimin të njoftonte Bashkimin Evropian paraprakisht – e lëre më të konsultohej me BE për atë masë drastike. Ajo ka skandalizuar Gjermaninë duke i ofruar 1 miliard dollarë një kompanie farmaceutike gjermane, për të blerë monopolin e të drejtave të një vaksine të re për Covid-19. Edhe nëse administrata e tanishme ndryshon përfundimisht dhe vë në punë një plan global veprimi, pak kush do i shkonte pas një udhëheqësi që nuk merr kurrë përgjegjësi, i cili nuk pranon kurrë gabime, dhe i cili merr vazhdimisht të gjitha meritat për vete, ndërsa fajet ua lë gjithmonë të tjerëve.

  Nëse boshllëku e lënë nga SHBA nuk plotësohet nga vendet e tjera, jo vetëm që do të jetë shumë më e vështirë për të ndaluar epideminë aktuale, por trashëgimia e saj do të vazhdojë të helmojë marrëdhëniet ndëkombëtare për vitet e ardhshme. Megjithatë, çdo krizë është gjithashtu një mundësi. Duhet të shpresojmë që epidemia e tanishme do të ndihmojë njerëzimin të kuptojë rrezikun akut, që paraqet përçarja globale.

  Njerëzimi duhet të bëjë një zgjedhje. A do të udhëtojmë nëpër rrugën e pabarazisë, apo do të marrim rrugën e solidaritetit global? Nëse zgjedhim përçarjen, kjo jo vetëm që do të zgjasë krizën, por me siguri do të rezultojë në katastrofa edhe më të këqija në të ardhmen. Nëse zgjedhim solidaritetin global, do të jetë një fitore jo vetëm kundër koronavirusit, por kundër të gjitha epidemive dhe krizave të ardhshme që mund të sulmojnë njerëzimin në shekullin XXI. / “FT Weekend” – Bota.al

  Youval Noah Harari është autor i librave: “Sapiens”, “Homo Deus” dhe “21 mësime për shekullin 21”.


  3-43.jpg?time=1664470868

  ScanerPressMarch 22, 20201463

  Shkencëtarët kanë kryer me sukses transplantimin e kokës në kufomë dhe janë të gatshëm një gjë të tillë ta bëjnë edhe te personat e gjallë.

  Kirurgu Sergio Canavero është bërë i njohur me deklaratat e tij për të punuar në transplantimin e parë të kokës së njeriut, duke shtuar se testi i suksesshëm dëshmoi se planet e tij janë të realizueshme.

  Transplantimi i kryer në kufomë dëshmoi teknikën e tij inovative për lidhjen e kurrizit, nervave dhe enëve të gjakut për të arritur me sukses të bashkojë dy trupa.

  Po ashtu thuhet se për transplantim nevojiten 18 orë.

  Canavero tha se ka kryer transplantimin e parë te njerëzit, që i mundëson të vazhdojë me punën e tij.

  Për shkak të pohimeve kontroverse, operacioni mori vëmendje të madhe të publikut.

  Lexo po ashtu:

  Transplantimi i parë i kokës, do të kryhet te një pacient kinez (Foto/Video)

  Pacienti i tij i parë, sipas Canavero, është rusi Valeri Spiridinov, koka e të cilit do të ngrihet dhe pastaj do të vendoset në trupin e ri, në formë donacioni.  Është e mundshme që transplantimi i ardhshëm të kryhet këtë vit, në Britani të Madhe.  Para operimit në kufomë, ekipi i tij ka kryer transplantimin e kokës në minj dhe majmun.  Shkencëtarët paralajmërojnë se operacioni i ardhshëm mund të ketë pasoja serioze.

  Përveç vdekjes së mundshme, ekziston mundësia që pacienti të ketë dhimbje të tmerrshme dhe probleme me adaptim në trupin e ri, shkruan Independent.


  3-39.jpg?time=1664470868

  ScanerPressMarch 20, 20201310

  Sigurisht keni dëgjuar për teoritë e konspiracionit, të cilat në mënyrë të vazhdueshme thonë se Toka do të shkatërrohet nga planeti X ose Nibiru, ndërsa ekzistimin e tij NASA asnjëherë nuk e ka konfirmuar.

  Duket se shkencëtarët tash kanë nisur të ndryshojnë mendimin dhe thonë se nuk hedhin poshtë mundësinë për ekzistimin e tij.

  Astronomët megjithatë kanë gjetur fakte se ekziston një planet i padukshëm në sistemin tonë diellor.

  “Ekzistojnë pesë linja të fakteve të vëzhgimit, të cilat dëshmojnë për ekzistimin e planetit të nëntë”, thotë astro-fizikani Konstantin Batijin, i cili shpreson që në bashkëpunim me mentorin e tij, profesorin Mike Brown, në pesë vjetët e ardhshëm do të gjejnë vendndodhjen e planetit.

  Ai thotë se nuk ka shanse që planeti X ose Nibiru t’i afrohet Tokës dhe se nuk paraqet rrezik.

  Fakti më u fuqishëm është ekzistimi i pranisë së valëve të gravitetit, të cilat mund të detektohen në ndërveprim me objektet tjera në Sistemin Diellor, të cilat janë shumë të fuqishme dhe vijnë nga një distancë e madhe, transmeton KosovaPress.

  Dy shkencëtarët besojnë se planeti misterioz është dhjetë herë më i madh se sa Toka.

  Për vendndodhjen e planetit atyre do t’iu ndihmojë teleskopi Subaru, ndërsa punën e tyre ata e kryejnë nga observatoriumi në Havaje.

   


  67a46e66-9454-4085-8d3e-135eade2a97f-5_Helen_Sloan_-_HBO-1280x717.jpg

  ScanerPressMay 21, 2019710

  Fundi i “Game of Thrones” ka zhytur në dëshpërim miliona fansa në të gjithë botën. Shumëkënd për finalen që nuk e kënaqi, të tjerë për faktin se një seri shumë e dashur tashmë ka përfunduar.

  Një traumë e vërtetë, deri në atë pikë sa dikush ka menduar të ngrejë në këmbë një shërbim mbështetjeje psikologjike, për të gjithë ata që mund të ndihen “jetimë” të intrigave dhe aventurave të botës së Westeros.

  Prerja e marrëdhënieve me serinë pas 8 vitesh mund të jetë shumë e vështirë. Ndaj dhe faqja angleze e internetit “Bark.com” ka menduar të vendosë në dispozicion një shërbim këshillimi psikologjik përmes aplikacionit “Skype”.

  Mund të flitet me një ekspert, që duke njohur gjithçka nga “Game of Thrones” mund t’iu kthejë në normalitet dhe t’iu ndihmojë të pranoni trag.jedinë e fundit të serisë.

  Gjithçka për një shifër prej 25 dollarësh për një seancë 30-minutëshe dhe 50 dollarë për një orë. Një situatë kjo, thuajse në limitet e paradoksit, që në këto orë ka ndezur edhe shumë reagime satirike në rrjet.

  Kishte nga ata që shkruanin: Në Oslo, projekti i parë i mbështetjes për të kapërcyer ndjenjën e braktisjes në fund të një serie televizive.

  Kjo do të ishte për të qeshur, nëse realiteti nuk do të ishte me të vërtetë i tillë


  48706405_303.jpg?time=1664470868

  ScanerPressMay 13, 2019729

  Një pilot i “Myanmar National Airlines” ka arritur që në mënyrë heroike të shpëtoi 89 pasagjer dhe anëtar të ekuipazhit, duke arritur që ta ul aeroplanin e tij pa ndonjë rrotë të përparme pasi pajisja ulëse e avionit nuk arriti t’i vendos.

  Shumë persona e lavdëruan pilotin, pasi që para se të nisej kishte larguar disa litra naftë nga aeroplani për ta bërë më të lehtë pajisjen.

  Përveç që nuk pati viktima, asnjë person nuk mbeti i lënduar. Të gjitha fluturimet u anuluan atë ditë për shkak të incidentit./Indeksonline  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555