TË FUNDIT:
  astronautja.jpg?time=1656495188

  ScanerPressFebruary 7, 2020361

   

  Astronautja amerikane shoqërohej nga dy kolegë të saj të Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, komandantin e stacionit Luca Parmitano të Agjencisë Evropiane të Hapësirës dhe Alexander Skvortsov të agjencisë ruse hapësinore “Roscosmos”.

  Zonja Koch e përfundoi misionin 328-ditësh duke u siguruar studiuesve mundësinë për të vëzhguar efektet e fluturimit në hapësinorë për një kohë të gjatë tek një grua. Studimi është i rëndësishëm pasi NASA planifikon të kthehet në Hënë nën programin “Artemis” dhe po përgatitet për eksplorimin e Marsit nga njeriu.

  Muajin e kaluar Christina Koch tha për agjencinë “Associated Press” se pjesëmarrja në ecjen e parë në hapësirë të vetëm astronauteve gra përbënte kulmi i misioni i saj.

  Zonja Koch tha se ajo dhe kolegia e saj, astronautja e NASA-s Xhesika Meir vlerësojnë se ecja në hapësirë më 18 tetor “mund të shërbejë si frymëzim për eksploruesit e ardhshëm të hapësirës”.

  Astronautët Parmitano dhe Skvortsov kaluan 201 ditë në hapësirë.


  boris-johnson-1131125.jpg?time=1656495188

  ScanerPressJune 13, 2019473

  Boris Johnson ka dalë i pari në raundin e parë të votimeve në garën për kryetar të partisë Konservatore dhe për Kryeministër të Britanisë së Madhe.

  Ai ka arritur të mbledh gjithsej 114 vota nga deputetët e partisë, ndërkohë tre më pak të votuarit janë eliminuar nga gara: Esther McVey, Andrea Leadsom dhe Mark Harper.

  Kjo do të thotë se shtatë të tjerë do të shkojnë në raundin tjetër të votimit, e të gjithë këta janë burra, raporton Euronews, transmeton Gazeta Express.

  Në vazhdim gjeni rezultatet:

  Michael Gove – 30 vota

  Matt Hancock – 20 vota

  Mark Harper – 10 vota (Eliminohet)

  Jeremy Hunt – 43

  Sajid Javid – 23 vota

  Boris Johnson – 114 vota

  Esther McVey – 9 vota (Eliminohet)

  Dominic Raab – 27 vota

  Rory Stewart – 19 vota

  Kandidatëve i nevojiteshin gjithsej 16 vota për të kaluar në raundin e dytë të votimit.

  Raundi i dytë do të mbahet me 18 qershor, ndërsa votimi shtesë do të mbahet me 19 dhe 20 qershor, deri sat ë mbesin vetëm dy kandidatë.

  Johnson është i pari në garë dhe sipas analistëve, do të jetë zëvendësuesi i kryeministres britanike, Theresa May. /GazetaExpress


  180821195500-02-trump-wv-rally-0821-super-tease.jpg?time=1656495188

  ScanerPressJune 1, 2019574

  Presidenti i tanishëm i SHBA-së, Donald Trump, synon që këtë post ta mbajë edhe për një mandat.

  Trump ka konfirmuar se më 18 qershor do ta zyrtarizojë kandidaturën edhe dytë.

  “Shpalljen e kandidaturës për mandatin e dytë presidencial do të bëjë bashkë me Zonjën e Parë, Melania, zëvendëspresidentin, Mike Pence dhe Zonjën e Dytë, Karen Pence, më 18 qershor në Orlando të Floridas në qendrën Amway që ka 20 mijë ulëse”, ka shkruar tash Trump në Twitter.

  “Na u bashkoni në këtë tubim historik”


  boris-johnson-1131125.jpg?time=1656495188

  ScanerPressMay 25, 2019488

  Pa kaluar 24 orë nga deklarata e Kryeministres Theresa May se do të dorëhiqet më 7 Qershor, në garën për ta zëvendësuar janë hedhur menjëherë 5 kandidatë.

  Spikat kandidimi i ish-Sekretarit të Jashtëm, Boris Johnson, i cili shihet si një prej pretendentëve kryesorë për të pasuar May-n në postin e Kryeministrit. Zgjedhja e tij në krye të konservatorëve, sipas analistëve, do ta thellojë edhe më tej krizën që ka krijuar pamundësia për t’i dhënë zgjidhje procesit të shkëputjes nga Bashkimi Europian.

  Johnson ka qenë në krye të grupit të 100 konservatorëve rebelë që e bënë të pamundur miratimin në parlament të marrëveshjes që May arriti me Brukselin. Bashkimi Europian ia ka bërë të qartë Londrës se nuk pranon rinegocim të marrëveshjes, siç kërkon Johnson.

  Së fundi, në garë ka hyrë edhe kryediplomati aktual Jeremy Hunt, i konsideruar si pasues i linjës së May-t për Brexit-in. Kandidatët kanë kohë deri më 10 Qershor të zyrtarizojnë kandidaturat. Ndërsa anëtarësia e konservatorëve do të zgjedhë në fillim të Korrikut kryetarin e ri, që do të jetë edhe Kryeministër


  pope-queen-2_2871415k.jpg?time=1656495188

  ScanerPressMay 22, 2019467

  Pak kush është në dijeni që  kur takon Papën ekziston një kod i caktuar veshjeje.

  Njësoj si në të gjitha kishat katolike, shpatullat duhet të jenë të mbuluara dhe fundi asnjëherë mbi gju. Edhe për meshkujt ekzistojnë disa rregulla për t’u zbatuar por asnjëra nuk është aq e veçantë sa moslejimi i ngjyrës së bardhë, për femrat.

  Kohët e fundit, Papa Françesku po përpiqet që ta modernizojë kishën, ta bëjë figuriën e jezusit ‘humane’, të jetë më afër njerëzve. Mirëpo, disa gjëra nuk ka mundur t’i ndryshoj dhe një prej tyre është moslejimi i veshjes së bardhë të grave përpara tij, transmeton “Living”.

  Nga e gjithë bota, vetë 7 gra mund të vishen me këtë ngjyrë kur e takojnë. Përjashtimet janë: Princesha Charlene e Monacos; Mbretëresha Sofia e Spanjës, mbretëresha Matilde e Belgjikës; Dukesha Maria Teresa e Luksemburgut, mbretëresha Paola e Belgjikës; princesha Marina e Napolit


  eu-flag-2-1280x853.jpg

  ScanerPressMay 21, 2019554

  Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker bëri thirrje sot që të krijohet një ligj për rrogë minimale që do implementohej në gjithë Bashkimin Europian.

  Në këtë mënyrë Juncker dëshiron që të mbrohet interesi i puntorëve. Ai gjithashtu ka kërkuar që kushdo që do vijë prapa tij në pozitën e presidentit të Komisionit, që të vazhdojë politikat e mirëqënies përgjatë shteteve të anëtare të bllokut.

  “Të gjithë puntorët duhet që të kenë një rrogë minimale që i lejon ata të bëjnë një jetë të dinjitetshme pa pasur nevojë që të mbajnë pesë apo gjashtë punë duke u shqetësuar se do humbasin shtëpitë e tyre”, tha Juncker në një fjalim para Sindikatës së Puntorëve Europainë në Vienë.

  Rrogat minimale ndryshojnë përgjatë BE’së. Luksemburgu sigurohet që puntorët e tij të marrin së paku 12 euro në orë. Bullgaria në anën tjetër ka rrogën minimale vetëm 2.5 euro.

  Austria, Qipro, Danimarka, finlanda, Italia dhe Suedia nuk ofrojnë rroga minimalë për puntorët e tyre. /Express


  bp_erdogantrump_221018_25.jpg?time=1656495188

  ScanerPressMay 21, 2019465

  Turqia do të zbatojë reduktimin e tarifave ndaj importeve nga Shtetet e Bashkuara.

  Kjo masë vjen pasi Shtetet e Bashkuara përgjysmuan tarifat ndaj importit të çelikut nga Turqia.

  Në gusht të vitit të kaluar, SHBA-ja dyfishoi tarifën ndaj çelikut dhe aluminit nga Turqia në një periudhë të mosmarrëveshjeve diplomatike midis dy aleateve të NATO-s.

  Pas këtij vendimi monedha turke pësoi rënie.

  Turqia reagoi duke dyfishuar tarifat ndaj importit të veturave, alkoh.olit dhe duhanit nga Shtetet e Bashkuara.

  Shtetet e Bashkuar kërkonin lirimin e një pastori amerikan i cili ishte arr.es.tuar në Turqi.

  Ulja e tarifave nga ana e Turqisë do të hyjë në fuqi gjatë kësaj jave pasi që vendimi të dekretohet nga ana e presidentit turk.


  biden-kosove.jpg?time=1656495188

  ScanerPressMay 19, 2019439

  Ditën e fillimit të fushatës së tij elektorale në Filadelfia, Joe Biden vazhdon të jetë në krye të sondazheve.

  Sipas përllogaritjeve të bëra nga faqja në internet e specializuar për sondazhet “RealClearPolitics”, ish-zëvendëspresidenti amerikan dominon mbi kundërshtarët e tij në primaret demokratike me një avantazh prej 22,7 pikë përqindjeje në raport me ndjekësin direkt, “Bernie Sanders” (39,1% kundër 16,4%).

  Ndërsa, sipas një sondazhi të orës së fundit nga “Fox News”, Biden distancohet me Donald Trump me 11 pikë përqindjeje (49% kundër 38%)


  107006722_hi054028273.jpg?time=1656495188

  ScanerPressMay 18, 2019467

  Ka dhënë dorëheqje zëvendëskancelari Strache që dje u filmua duke ofruar kontrata qeveritare në këmbim vote, raporton BBC.

  Zëvendëskancelari i Austrisë, Heinz-Christian Strache, është filmuar duke ofruar kontrata qeveritare në këmbim të mbështetjes politike. Në videon e filmuar fshehurazi pak para zgjedhjeve në Austri, në vitin 2017, Strache flet me një grua që pretendon të jetë një investitore ruse, transmeton Koha.net.

  Ndërkaq, publikimi i videos ndodh mes tensioneve të larta brenda koalicionit qeverisës të Austrisë


  eu-flag-2-1280x853.jpg

  ScanerPressMay 17, 2019449

  Rusia do të mbetet anëtare e Këshillit të Evropës pasi ministrat në këtë organizatë për të drejtat e njeriut votuan për heqjen e ndalesës ndaj këtij shteti, e cila i ishte vendosur pas pushtimit të Krimesë në vitin 2014.

  Gjatë takimit në Helsinki të Finlandës, ministrat e organit me 47 shtete anëtare e miratuan deklaratën që ua jep të drejtën të gjitha shteteve për të marrë pjesë në mënyrë të barabartë në komisionin e ministrave dhe asamblenë parlamentare.

  Ukraina ka reaguar ashpër ndaj këtij vendimi, i cili i jep fund ndalesës për të drejtën e votës ndaj Rusisë. Kjo masë ndaj shtetit rus ishte marrë për shkak të pusht.imit të rajonit të Krimesë në lindje të Ukrainës në vitin 2014.

  “Kjo nuk është diplomaci, ky është dorëzim”, tha i dërguari i Ukrainës në Këshillin e Evropës, Dmytro Kuleba. Ai shtoi se këtë vendim, përpos Ukrainës, e kanë kundërshtuar edhe pesë shtete tjera dhe tha se beteja për këtë çështje do të vazhdojë në asamble.

  Asambleja parlamentare, e cila është takim i deputetëve nga 47 shtetet anëtare dhe e cila do të mbahet në qershor, duhet ta miratojnë një ndryshim procedural që t’ua lejojë anëtarëve rusë procesin e votimit.

  Franca dhe Gjermania kanë kërkuar që Rusia të kthehet si anëtare me të drejtë vote në Këshillin e Evropës. “Nuk është në interesin tonë ta mbajmë Rusinë jashtë”, tha ministri i jashtëm gjerman, Heiko Maas, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555