TË FUNDIT:
  us-euro-780x439-730x440-1.jpg?time=1664470868

  ScanerPressFebruary 7, 2020478
  Viti i sfidave të euros mund të vendos një ‘mur fiskal’ në Gjermani

  Valuta euro këtë vit do të përballet me një nga kontrollet më gjithëpërfshirëse që nga krijimi i saj.

  Ashtu si Banka Qendrore Evropiane fillon të rishikojë strategjinë e saj të politikës monetare për herë të parë që nga viti 2003, Komisioni Evropian është i gatshëm të filloj një debat mbi qeverisjen fiskale të bllokut. Të dy institucionet kanë drejtues të rinj dhe secili dëshiron të shënojë.

  Vlerësimet e sinkronizuara ka të ngjarë të shfaqin të metat në arkitekturën e monedhës së vetme. Qasja e shpërndarë e rajonit ndaj çështjeve fiskale është më e dukshme tani.

  “Politika monetare në kuptimin e saj konvencional nuk do të ofrojë shumë hapësirë ​​për manovrim. Evropa, më shumë se kushdo tjetër, ka vend për të ofruar stimul – dhe nëse politika monetare ka mbaruar hapësira, ka të ngjarë të jetë stimul fiskal”, tha këshilltari i lartë ekonomik i HSBC Bank Plc, Stephen King.

  Gjermania qëndron në veçanti, si i vetmi anëtar i Grupit të Shtatë me një tepricë buxheti dhe një ngarkesë relativisht të ulët të borxhit. Është objektivi kryesor i thirrjeve të BQE-së për qeveritë me “hapësirë ​​fiskale” për të rritur shpenzimet për të ndihmuar rritjen ekonomike, dhe për zyrtarët e Brukselit që kërkojnë një mjet të përbashkët.

  Nën ish-presidentin Mario Draghi, BQE zbuloi një mjet të rinovuar të blerjeve të bonove dhe një normë negative të ulët interesi rekord për të stimuluar zgjerimin ekonomik. Ndërsa kjo lehtësim hyn në fuqi, pasardhësja e tij, Christine Lagarde, ka bërë një përmbledhje për të studiuar regjimin e shënjestrimit të inflacionit dhe instrumentet që ai vendos.

  Zyrtarët do të përsërisin çështjen për një mjet që bashkon burimet – diçka e ngjashme me një buxhet të përbashkët të euro-zonës. Draghi e loboi atë shumë para se të largohej, duke argumentuar se është gabim të supozosh se stimuli nga vendet e pasura do të derdhet në pjesën tjetër të bllokut.  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555