TË FUNDIT:

  ‘O kaq, o nuk shkoj në punë’, Kurti kërkon ndërprerjen e grevës, akuzon SBASHK-un se po bën shantazh

  ScanerPressSeptember 21, 20220
  0-189-1140x570

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar sërish që të ndërpritet greva e mësimdhënësve, raporton Gazeta Sinjali.

  Kurti në Samitin Digjital që po mbahet në Prishtinë, tha para mediave se duhet të gjendet një zgjidhje sa më parë, teksa ka akuzuar Sindikatën e Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës se po bëjnë shantazh.

  “Me sindikatat evropiane kam një takim pasdite. Për ata që nuk më kanë dëgjuar po e përsëris se kompensimi me 50 euro bëhet për t’u përballur me inflacionin e jo si zëvendësim për projektligjin për paga. Zgjidhja më e dobishme është që edhe mësimdhënësit të shkojnë në shkollë dhe nxënësit. Kjo është e domosdoshme për dinjitetin e të gjithëve. I kemi paraqitur të gjitha masat e pakos së re të përballje me inflacion. Duhet të gjejmë një zgjidhje sa më parë, mirëpo ne kemi bërë shumë hapa mirëpo ajo çka nuk kemi parë është pushimi i shantazhit “o kaq ose nuk shkoj në punë”. Të gjithë që marrin paga duhet të kryejnë punën meritore të pagave që marrin”, u shpreh Kurti në konferencën për media.

  Ndryshe, mësimdhënësit e të gjitha niveleve arsimore janë në grevë që nga 25 gushti. Ata kërkojnë që Qeveria t’ua ndajë nga 100 euro shtesë deri në zbatimin e Ligjit për Paga, por kjo kërkesë nuk është plotësuar ende nga ekzekutivi.


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555