TË FUNDIT:

  Mësuesja që refuzoi pjesëmarrjen në protestën e SBASHK-ut, del të jetë aktiviste e VV-së

  ScanerPressMay 21, 2022
  ddd

  Elena Stublla, mësuese në shkollën fillore të Prishtinës “Dardania”, refuzoi t’i bashkohet protestës së Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të premten (SBASHK), e cila u mbajtë dje gjatë ditës në kryeqytet.

  Stublla, e cila nuk e bojkotoi mësimin, ishte e vetmja mësimdhënëse në shkollën “Dardania” që ngriti akuza të rëndësishme ndaj kryesisë së SBASHK-ut.

  Ajo tha se protestat e grevat janë politikisht të organizuara, duke shtuar se ato asnjëherë nuk kanë mbrojtur mësimdhënësit.

  Madje, ajo pati cilësime goxha të ashpra për Rrahman Jasharin, kryetarin e SBASHK-ut, të cilin e quajti “injorant”.

  “Historikisht, protestat dhe grevat janë politikisht të organizuara dhe gjithmonë në dëm të mësimdhënësve. Asnjëherë nuk i ka mbrojtur mësimdhënësit. Kujtojmë që në kohën kur ishte kryeministër Ramush Haradinaj, Rrahman Jasharaj bëri një marrëveshje ku u injoruan mësuesit dhe përfituan arsimtarët. Nuk mund ta përkrah dikë kur turmën e udhëheqin injorantët e asaj kohe”, ka thënë Stublla në “60 Minuta” të KTV-së.

  Stublla tha se nëse protestat do të organizoheshin nga dikush tjetër e jo nga SBASHK-u, pjesëmarrja do të ishte edhe më masive.

  “Nëse do të ishte dikush tjetër në krye të SBASHK-ut, protesta do të ishte edhe më masive. Nuk duhet të lejojmë që injorantët dhe analfabetët të merren me problemet tona”, u shpreh Stublla në “60 Minuta”.

  Por, këto kundërshtime, duket se nuk kanë fortë të bëjnë me pakënaqësi organizative në lidhje me SBASHK-un. Kritikat e forta në adresë të Jasharajt e SBASHK-ut, ashtu si mospjesëmarrja në protestë, duket  se janë të motivuara politikisht.

  Siç mëson Nacionale, Stublla është politikisht e afërt me Lëvizjen Vetëvendosje, e cila udhëheq me Qeverinë e Kosovës. E kjo e fundit nuk ka marrëdhënie të mira me SBASHK-un e posaçërisht me Jasharajn, që u rizgjodh së fundmi edhe për një mandat si kryesindikalist i mësimdhënësve.

   


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555