TË FUNDIT:

  Escobar: Kriza në Ukrainë nuk do të përhapet në Ballkanin Perëndimor

  ScanerPressApril 5, 2022
  escobar-1-734x405-1

  Lufta në Ukrainë nuk mund të përhapet në Bosnjë e Hercegovinë dhe Kroacia është një shembull i një politike të zgjuar energjetike, tha të hënën i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

  Duke folur në Forumin SHBA-Kroaci në Zagreb, Escobar tha se ai nuk mendon se kriza e Ukrainës mund të përhapet në fqinjtë e Kroacisë, sepse ajo e ka kthyer fokusin e Europës në trajtimin e krizave rreth saj, siç raporton agjencia kroate e lajmeve, Hina.

  Lufta në Ukrainë ka çuar gjithashtu që kandidatët për anëtarësim në BE të tregojnë solidaritet me vlerat perëndimore, tha Escobar, duke përmendur faktin se Serbia e dënoi pushtimin rus në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në fillim të marsit, duke e quajtur këtë “ndryshim sizmik”.

  Ai foli për Bosnjën, e cila tha se nuk ka problem teknik por tha se ka probleme me korrupsion.

  Escobar tha se shpreson që Bosnja të mbajë zgjedhje të përgjithshme këtë vit.

  Sipas tij, çelësi është krijimi i autoriteteve funksionale që do ta luftojnë korrupsionin, do të tërheqin investime dhe do të krijojnë kushte për të rinjtë. Megjithatë, tha ai, BeH është shtet sovran dhe vullneti politik duhet të vijë nga brenda.

  “Ne duhet t’i inkurajojmë ata, por është përgjegjësia e tyre të gjejnë zgjidhje”, tha ai duke iu referuar krerëve politikë të Bosnjë.


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555