TË FUNDIT:

  Kryhet transplantimit i parë i kokës në trupin e njeriut të vdekur, synohet të bëhet edhe te personat e gjallë

  ScanerPressMarch 22, 2020
  3

  Shkencëtarët kanë kryer me sukses transplantimin e kokës në kufomë dhe janë të gatshëm një gjë të tillë ta bëjnë edhe te personat e gjallë.

  Kirurgu Sergio Canavero është bërë i njohur me deklaratat e tij për të punuar në transplantimin e parë të kokës së njeriut, duke shtuar se testi i suksesshëm dëshmoi se planet e tij janë të realizueshme.

  Transplantimi i kryer në kufomë dëshmoi teknikën e tij inovative për lidhjen e kurrizit, nervave dhe enëve të gjakut për të arritur me sukses të bashkojë dy trupa.

  Po ashtu thuhet se për transplantim nevojiten 18 orë.

  Canavero tha se ka kryer transplantimin e parë te njerëzit, që i mundëson të vazhdojë me punën e tij.

  Për shkak të pohimeve kontroverse, operacioni mori vëmendje të madhe të publikut.

  Lexo po ashtu:

  Transplantimi i parë i kokës, do të kryhet te një pacient kinez (Foto/Video)

  Pacienti i tij i parë, sipas Canavero, është rusi Valeri Spiridinov, koka e të cilit do të ngrihet dhe pastaj do të vendoset në trupin e ri, në formë donacioni.  Është e mundshme që transplantimi i ardhshëm të kryhet këtë vit, në Britani të Madhe.  Para operimit në kufomë, ekipi i tij ka kryer transplantimin e kokës në minj dhe majmun.  Shkencëtarët paralajmërojnë se operacioni i ardhshëm mund të ketë pasoja serioze.

  Përveç vdekjes së mundshme, ekziston mundësia që pacienti të ketë dhimbje të tmerrshme dhe probleme me adaptim në trupin e ri, shkruan Independent.


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555