TË FUNDIT:

  Bajrami: Nga nesër fillon mësimi në distancë për klasat 1 deri 5

  ScanerPressMarch 22, 2020
  2

  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, ka mbajtur konferencë për media lidhur me mësimin nga distanca

  Bajrami  tha se që nga nesër fillon mësimi në  distancë  për klasat 1 deri në klasën e pestë që do jetë në gjuhën shqipe dhe do të transmetohet në RTK 1 dhe RTK4, kurse nga klasa e 6 deri në të 9 do të prodhohen materiale për transmetim për këto klasa.

  “Nga nesër fillon mësimi në  distancë  për klasat 1 deri në klasën e pestë që do te ketë për gjuhën shqipe, mësimi  do të transmetohet në RTK 1 dhe 4.Për adresat do të ju njoftojmë sapo ti kemi këto platforma, kemi punuar në mbledhjen e materialeve dhe xhirimeve. Që nga e hena do të prodhojmë materiale për klasat 6 dhe 9.Kjo punë nuk do ishte mundur pa ndihëm e organizatave, është sfisuese sepse asnjëherë nuk është punuar në mënyrë digiitale”, tha Bajrami.

  Ministrja e MAShTI-t Hykmete Bajrami u ka bërë thirrje drejtorëve të arsimit nga komunat me shumicë serbe që të dhurojnë material për gjuhën serbe dhe atë kroate. Zëvendësi Rexha ka punuar me kurrikula,  Zëvendësministrit Thaqi është përkujdesur për punën teknike.Si ministri iu kemi bërë ftesë eshe drejtorive të arsimit të konumave serbe tiu dhurojmë material në gjuhën serbe e kroate. Ju bëj thirrje nxënsve dhe prinderve keto platforma të shfrytëzohen”, tha Bajrami.

  Drejtoresha e Komunës së Arsimit ne Prishtinë, Leonora Shala tha se si komunë janë marrë me organizimin dhe kanë dhënë maksimumin që kjo formë  e mësimit të realizohet.

  “Në si komunë jemi marrë me organizmin. Kam dhënë maksimumin që kam përvojë me kamera dhe kthimin në dixhitalizim. Mësimdhënësit janë duke punuar”. tha Shala.

  Zëvendëkryesministri Avdullah Hoti uroi për punën e bërë për mësimin online që per një javë për 5 klasat e para te fillojë mësimi me kushte specifike.Mësimi në distancë do të fillojë si pasojë e pandemisë botërore që ka përfshirë edhe vednin tonë ku janë mbyllur shkollat si dhe veprimtari tjera.


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555