TË FUNDIT:

  Tanku i ardhshëm i ushtrisë amerikane, arma më vdekjeprurëse në betejë

  ScanerPressOctober 15, 2018

  Ushtria e SHBA po shqyrton një makinë të re për të zëvendësuar tankun kryesor “M1 Abrams”.

  Shërbimi është duke studiuar një numër të mundësive të reja për të ardhmen dhe ka vetëm një kërkesë kyçe dhe jo të negociueshme: cilido qoftë automjeti i ri, duhet të jetë gjëja më vdekjeprurëse në fushën e betejës.

  Seritë e tankeve “M1 Abrams” hynë në shërbim në vitin 1981 për t’iu kundërvënë tankeve kryesore betejës sovjetike “T-64” dhe “T-72”.

  Armatosur me armë 105 mm M68, pamjet termike të imazheve, forca të blinduara të përbërë nga Chobham dhe një motor turbinë me gaz, M1 ishte një mjet revolucionar në dinastinë e tankeve që u shtri deri në ditët e mbylljes së Luftës së Dytë Botërore.

  Gjatë viteve, Abrams është përmirësuar duke përfshirë një grykë më të madhe 120 milimetër M256, municione të reja, armatura me uranium të varfëruar dhe sisteme dixhitale të rrjetëzimit.

  Sipas “Defense News”, Gjenerali Brigade Ross Coffman, kreu i modernizimit të automjeteve të ushtrisë, thotë se shërbimi po shikon “nga një armë me rreze të shkurtër deri në një krijesë me katër këmbë “, e cila lundron me lazer, e që do të jetë gjëja më vdekjeprurëse në fushën e betejës.

  Trekëndëshi i hekurt që rregullon dizajnin e blinduar të automjeteve është fuqia e zjarrit, mbrojtja dhe lëvizja strategjike dhe taktike.

  Abrams M1, e optimizuar për të luftuar një sërë tankesh sovjetike, ishte një kombinim shumë i mirë i të tre tipareve, përcjell Dita.al.

  Vende të tjera favorizojnë një cilësi mbi tjetrën, pasi u përshtaten kërkesave të tyre në fushën e betejës. Për shembull, tanket e “Merkave” të Izraelit theksojnë fuqinë e zjarrit dhe mbrojtjen ndaj lëvizshmërisë.

  Ndryshe nga shumë forca tokësore, Ushtria Amerikane duhet të planifikojë shumë për çdo fushë beteje, në çdo kontinent, kundër të gjitha llojeve të armiqve.

  Gjatë tridhjetë viteve të kaluara, “Abrams” ka luftuar kryengritësit në qytete dhe ushtri të rregullta, të mekanizuara, nga qytetet e Irakut në vendin malor të Afganistanit.

  Tani, ndërsa Rusia fushon një gjeneratë të re të automjeteve të blinduara për të shkuar së bashku me një politikë të jashtme agresive, fusha e betejës së ardhshme përsëri kthehet tek kundërshtarët e rëndë të mekanizuar.

  Ushtria ballafaqohet me një sërë vendimesh të ashpra, ku secila mbart rrezik. Por ushtria ka në plan që deri në vitin 2023 të zëvendësojë “Abrams”-ët.


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555