TË FUNDIT:

  Në Muzeun e Kosovës u mbajtën aktivitete për shënimin e Ditëve të Trashëgimisë Evropiane

  ScanerPressSeptember 26, 2018

  Qindra fëmijë të shkollave të Prishtinës i janë bashkuar sot Muzeut të Kosovës për shënimin e Ditëve të Trashëgimisë Evropiane.

  Për tri ditë më radhë Muzeu i Kosovës do të mbajë aktivitete të ndryshme ku pjesë e tyre do të jenë nxënësit e shkollave të mesme të ulëta të Prishtinës me rrethinë.

  “Gjatë këtyre ditëve në më shumë se 11 shkolla, Muzeu do të zhvillojë aktivitete edukative përmes improvizimit të lojërave të ndryshme të cilat mundësojnë kuptim dhe zbërthim të detajuar të vlerës dhe kuptimit te muzeut, eksponateve dhe trashëgimisë kulturore dhe historike”, ka thënë Bislim Bislimi, ushtrues i detyrës së drejtori të Muzeut të Kosovës.

  Këtë vit, ka thënë  Bislimi, ka një zgjerim më të madh te aktiviteteve edukative duke qenë se tashmë muzeu ka krijuar një traditë të mirë të hapjes së dyerve për këtë audience që konsiderohet një investim direkt në rritjen e vetëdijes për trashëgiminë kulturore dhe muzeun.

  /kallxo.com


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555