TË FUNDIT:
  unnamed-file.png

  ScanerPressApril 15, 20201640

  Rudi Vata ndien se nuk ëshët vlerësuar aq sa meritonte për kontributin që ka dhënë në Kombëtaren e Shqipërisë. Në lidhjen me “FanZone”, ish-mbrojtësi dhe kapiteni kuqezi nuk e sheh të ardhmen e djalit të tij te Shqipëria.

  Përfundimi i kampionatit në Belgjikë: Faktikisht kampionati është i mbyllur, mendoj se ishte vendimi i duhur. Ka pasur disa zhvillime në lidhje me licencimin e klubeve. Skuadra ku unë punoj nuk është licencuar.  Është e pakuptimtë që futbollistët të kthehen dhe ta vazhdojnë kampionatin në qershor ose në korrik.

  E ardhmja te Muscron? I shoh të gjitha opsionet. E mendoj edhe largimin, por edhe qëndrimin. Të shoh ç’do të ndodhë në bisedat që do të kemi. Ne kemi objektiv për të qenë në 6 më të mirat në kampionat, por të shohim, pasi duhet shumë punë. Nuk kam pikëtuar asnjë lojtar nga Kategoria Superiore, pasi kushtojnë shumë për klubin tonë.

  Zgjedhja e djalit të Vatës: Fëmija im është shumë i talentuar, por ende nuk ka arritur në atë fazë që të themi për cilën kombëtare do të luajë. Unë kam dhënë shumë për Kombëtaren, por në Shqipëri nuk më kanë vlerësuar. Mendoj se djali im nuk do të përshtatej me njerëzit e futbollit aty, sepse nuk e duan figurën time aty.”


  2-153.jpg

  ScanerPressMarch 17, 20201870

  Ish-presidenti i Milanit dhe ish-kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi, ia ka dhuruar 10 milionë euro rajonit të Lombardisë për krijimin e 400 njësive të përkohshme të kujdesit intensiv, pas pandemisë së koronavirusit.

  Lombardia është rajoni më i goditur nga koronavirusi në Itali dhe Evropë, pasi e përbën epiqendrën e kësaj sëmundjeje ngjitëse jashtë Kinës, transmeton Gazeta Express.

  Mbi 2.100 njerëz kanë vdekur në Itali si pasojë e koronavirusit, ndërsa 1.851 të tjerë janë në kujdes intensiv

  Nga 2.158 të vdekurit në Itali nga koronavirusi, 1.420 prej tyre ishin në Lombardi.

  Ky rajon ka mungesë të shtretërve për trajtimin e të gjithë të prekurve nga virusi, prandaj Berlusconi ka vendosur të ofrojë një ndihmë kaq të madhe.

  Ai i dhuroi 10 milionë euro për të ndihmuar në krijimin e njësive të reja dhe përkohshme të kujdesit intensiv në Fiera di Milano./Gazeta Express/

  Ish-presidenti i Milanit dhe ish-kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi, ia ka dhuruar 10 milionë euro rajonit të Lombardisë për krijimin e 400 njësive të përkohshme të kujdesit intensiv, pas pandemisë së koronavirusit.

  Lombardia është rajoni më i goditur nga koronavirusi në Itali dhe Evropë, pasi e përbën epiqendrën e kësaj sëmundjeje ngjitëse jashtë Kinës, transmeton Gazeta Express.

  Mbi 2.100 njerëz kanë vdekur në Itali si pasojë e koronavirusit, ndërsa 1.851 të tjerë janë në kujdes intensiv

  Nga 2.158 të vdekurit në Itali nga koronavirusi, 1.420 prej tyre ishin në Lombardi.

  Ky rajon ka mungesë të shtretërve për trajtimin e të gjithë të prekurve nga virusi, prandaj Berlusconi ka vendosur të ofrojë një ndihmë kaq të madhe.

  Ai i dhuroi 10 milionë euro për të ndihmuar në krijimin e njësive të reja dhe përkohshme të kujdesit intensiv në Fiera di Milano./Gazeta Express/


  2-140.jpg

  ScanerPressMarch 16, 20201730

  Rugani ndihet mirë pasi doli pozitiv me koronavirus.

  Duket se vet-izolimi pasi doli pozitiv me koronavirus po sjell efekt.

  Mbrojtësi i Juventusit, Daniele Rugani, futbollisti i parë i prekur me koronavirus, tha se ndihet mirë pas disa ditësh në karantinë.

  “Jam mirë, jam me të vërtetë mirë. Nuk i kam pasur simptomat që keni lexuar në lajme”, u shpreh ai.

  “Unë pata fatin edhe pse ishte një goditje e fortë, sepse isha i pari në mjedisin tonë që e mora. Shpresoj se do të shërbejë për të rritur ndërgjegjësimin”.

  “Jam mirë, së bashku do ta tejkalojmë këtë situatë”.

  I pyetur se si po i kalon këto ditë në karantinë, ai tha se po e shfrytëzon në maksimum për të shikuar filma. /Gazeta Express/

   


  2-138.jpg

  ScanerPressMarch 16, 20202220

  9 maji, kjo është data e caktuar nga 20 klubet për të rinisë Serie A

  Për shkak të koronavirusit, Serie A, ashtu si dhe shumë liga tjera, janë ndërpre deri në fillim të prillit.

  Po, duket e pamundur që të rivendoset normaliteti deri më 3 prill andaj gjatë ditës së sotme20 klubet pjesë e Ligës kryesore italiane, zhvilluan një video-konferencë, ku diskutuan për problematikat që po kalon futbolli në vend, raporton Gazeta Express.

  Sipas mediave në Itali, 20 klubet vendosën unanimisht 9 majin si datën e fundit dhe më të mundshmen për të rinisur kampionatin.

  paraprakisht duhet pritur edhe çfarë do të vendoset në mbledhjen e nesërme të UEFA-s, por klubet kanë diskutuar për përfshirjen e një rregulli të jashtëzakonshëm, që zgjat automatikisht kontratat e lojtarëve me klubet deri më 15 korrik, me qëllim që të mund të mbyllet sezoni normalisht.

  Nesër, UEFA në një videokonferencë të thirrur me 55 anëtarët e saj, do të diskutojë për fatin e Kampionatit Evropian që rrezikon të shtyhet deri më 2021 dhe po ashtu do të diskutohet edhe për ligat.

  Ka zëra që mund të mos rinisin fare dhe liderët e ligave përkatëse, mund të shpallen kampion për sezonin 2019/20. /Gazeta Express/


  2-80.jpg

  ScanerPressMarch 5, 20201970

  Gerrard Pique dhe Vinicius Junior kanë pasur disa diskutime në fushë për një penallti të kërkuar nga braziliani gjatë ‘El Clasicos’ në “Santiago Bernabéu”.

  Talenti 19-vjeçar i Real Madridit shfrytëzoi kanalin e tij zyrtar në Youtube për të shpjeguar se çfarë ndodhi atë natë në fushë

  Vetëm pas ndeshjes, Vinicius e kishte kuptuar se kishte akuzuar njeriun e gabuar.

  “Nuk të kam prek, nuk të kam prek”, i kishte thënë Pique Viniciusit, i cili tregon se vetëm pasi pa gjithçka në përsëritje, kuptoj ato që i tha Pique.

  “mendoja se ka ndërhyrë ai, por vetëm pasi pash videon e kuptova që nuk ishte ai. Prandaj ai më ka thënë a je i çmendur?”.

  Vinicius tha se është mirë që gjërat që ndodhin në fushë të mbesin në fushë.

  19 vjeçari shënoi në El Clasico duke e ndihmuar Realin ta mposhtë Barcelonën. /Gazeta Express/


  2-13.png

  ScanerPressMarch 4, 20201870

  Qeveria e Italisë ka marrë vendim që të gjitha ngjarjet sportive në Itali të zhvillohen pa praninë e tifozëve deri më 3 prill, për shkak të koronavirusit.

  Kjo vlen për të gjitha rajonet në Itali, përfshirë për ato që ende nuk janë goditur nga kjo sëmundje tejet ngjitëse, transmeton Gazeta Express.

  Vendimi i qeverisë vjen pasi numri i rasteve pozitive me koronavirus në Itali u rrit në mbi 3.000, përfshirë 107 të vdekur.

  Qeveria italiane po ashtu i obligon klubet që të bëjnë kontrolle të rregullta për t’u siguruar se asnjëri prej atletëve apo anëtarët e stafit të tyre nuk kanë koronavirus.

  Shkollat dhe universitetet nëpër vend janë mbyllur deri të paktën më 15 mars, edhe pse mbyllja e tyre mund të vazhdojë edhe pas kësaj date.

  Tanimë është pothuajse e sigurt që zhvillimi i ndeshjeve të Serie A do të vazhdojë aty ku ka mbetur, pra gjashtë ndeshjet e shtyra të javës së 26-të, do të luhen këtë javë në vend të ndeshjeve të javës së 27-të.

  Kjo nënkupton se derbi italian mes Juventusit dhe Interit, si dhe ndeshjet tjera si Milan-Genoa do të luhen këtë fundjavë, ndërsa java e 27-të do të zhvendoset për javën tjetër dhe kështu më radhë.

  Kjo nuk është ende zyrtare, megjithatë, për shkak se në takimin e sotëm të Serie A nuk pati mjaftueshëm pjesëmarrës për votim të vlefshëm.


  2-46.jpg

  ScanerPressMarch 4, 20201290

  Moldavia është e detyruar të luajë në Kosovë në ndeshjen e saj si mysafire kundër ekipit kombëtar dardan në edicionin e ri 2020/21 të Ligës së Kombeve, ka thënë UEFA për Gazetën Express, pas deklaratës së trajnerit të kombëtares moldave, Engin Firat, se ekipi i tij nuk do të mundë të luajë në Kosovë dhe as kjo e fundit në Moldavi.

  Pasi e mësoi në shortin e të martës në Amsterdam se Moldavia e tij do të përballet me Kosovën, Firat tha se ekipi i tij kombëtar nuk do të mundë të udhëtojë drejt Prishtinës për ndeshjen si mysafire me Kosovën dhe se as kjo e fundit nuk do të mundë ta vizitonte vendin e tij, raporton Gazeta Express.

  Moldavia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe Firat beson se kjo do të paraqet problem për zhvillimin e ndeshjeve mes këtyre dy vendeve në e tyre natyrale, duke sugjeruar që ndeshjet kokë me kokë të luhen në terren neutral.

  “Kemi probleme politike me Kosovën. Ne nuk mund të luajmë në Kosovë e Kosova nuk mund të luajë në Moldavi”, kishte thënë Firat për Supersport të martën pas shortit, duke shtuar: “Së pari duhet të zgjedhim këtë problem e më pas të mendojmë për ndeshjet. Por besoj që do të gjendet një zgjidhje.”

  Por, i pyetur nga Gazeta Express, organi qeverisës i futbollit evropian tha se rregullorja e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s nga viti i kaluar, e detyron çdo ekip kombëtar të luajë në Kosovë në ndeshjet e veta si mysafir.

  “Për momentin, ne mund t’ju drejtojmë te vendimi i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, i marrë në maj të vitit 2019”, ka thënë për Gazetën Express  Zyra për Marrëdhënie me Media e UEFA-s.

  Rregullorja e Komitetit Ekzekutiv të UEFA thotë: Ekipet të cilat nuk mund të jenë nikoqire të klubeve nga Kosova apo ekipit kombëtar të saj në territorin e vet, mund të bëjnë kërkesë për t’i organizuar ndeshjet e tyre si vendas në një terren neutral. Megjithatë, ato janë të detyruara të pranojnë t’i zhvillojnë ndeshjet e tyre si mysafirë në Kosovë.

  Kjo nënkupton se Moldavia do të detyrohet të vijë në Kosovë për ndeshjen e fundit në grup me dardanët më 16 nëntor. Por, shteti nga Evropa Lindore mund t’i kërkojë UEFA-s ta zhvillojë ndeshjen si vendase kundër Kosovës në një terren neutral më 3 shtator.

  Po ashtu, në grupin e Kosovës është edhe një shtet tjetër që nuk e njeh pavarësisë e saj, Greqia.

  Kosova u ballafaqua edhe vitin e kaluar në këtë garë me një shtet i cili s’e njeh pavarësinë e saj, Azerbajxhanin, por nuk u përball me probleme politike, pasi udhëtoi drejt këtij vendi dhe e priti atë në Prishtinë për ndeshjet e tyre kokë me kokë.

  Himni i Kosovës u dëgjua në stadiumin e Bakusë dhe nuk paraqiti problem. /Gazeta Express/


  2-7.jpg

  ScanerPressMarch 1, 20201640

  Cristiano Ronaldo ka thënë se nuk e ka ndërmend të ndalet, pavarësisht moshës dhe pas paraqitjes së 1000-të në karrierë fundjavën e kaluar.

  Ronaldo e barazoi një rekord në Serie A në fitoren e Juventusit 2:1 kundër SPAL-it, duke shënuar gol në 11 ndeshje radhazi në ligën italiane, transmeton Gazeta Express.

  “Kjo është një arritje e mirë”, tha Ronaldo për Sky Sports.

  “Njëmijë ndeshje nënkupton se përkushtimi, puna e zellshme dhe talenti të shpaguhen”, shtoi ai.

  “Nuk është e lehtë ta arrish ndeshjen e 1000-të në moshën 35-vjeçare. Jam shumë i lumtur. Është shumë mirë ama unë shpresoj se do t’i luaj edhe qindra ndeshje të tjera”, theksoi ai. /Gazeta Express/


  2-12.jpg

  ScanerPressFebruary 27, 20202860

  Emri i saj është Lana Rhoades dhe konsiderohet një nga aktoret më të njohura të filmave për të rritur.

  Ditët e fundit ajo ta tërhequr vëmendjen menjë polemikë që e ka kërkuar vetë.

  Ajo nuk ngurroi të tregonte nëpërmjet një videoje se “një lojtar futbolli me 43 milionë ndjekës në rrjetet sociale më ka kontaktuar me mesazhe private”. Ajo nuk deshi ta bënte të ditur emrin e personazhit të njohur, por çuditi më tej kur tha: “ëndrra” ime është që ky futbollisti i njohur të mund të më dhurojë një ditë një apartament luksoz prej 18 milionë dollarësh në New York.”

  Ka shumë spekulime se cili mund të jetë lojtari që ka “ngacmuar” privatisht Lanan.

  Janë të paktë emrat e mëdhenj të futbollit që kanë kaq shumë ndjekës në Instagram, edhe nëse përfshijmë ndjekësit në faqe të tjera se Facebook apo Twitter. Messi, Ronaldo, Neymar… Ndoshta Lana do të guxojë të na e tregojë.
  qqqwqq.png

  ScanerPressFebruary 27, 20203000

  Një futbollist i ekipit Pianese në Serie C – nivelin e tretë të futbollit italian – është infektuar me koronavirus natën e së mërkurës dhe si pasojë, klubi ka vendosur ta anulojë seancën stërvitore të së enjtes.

  Gazeta italiane “La Gazzetta dello Sport” raporton se lojtari kishte simptoma të gripit të shtunën e kaluar dhe nuk ishte futur në fushë si masë parandaluese, transmeton Gazeta Express.

  Por ai kishte qëndruar për drekë me bashkëlojtarët dhe e përditshmja italiane shkruan se ai mund ta ketë marrë virusin gjatë një udhëtimi me tren për një vizitë të prindërit e vet në Emilia.

  Pasi kishte qëndruar në shtëpi dhe i kishte paralajmëruar mjekët, atij i ka kaluar virusi sepse momentalisht ndihet mirë dhe nuk ka ethe

  Si masë parandaluese, ekipi i tij ka vendosur të anulojë seancën stërvitore të ditët së sotme në pritje të direktivave nga Instituti Mjekësor i Italisë. /Gazeta Express/  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555