TË FUNDIT:
  veliu-600x347-1.jpg

  ScanerPressJune 3, 202090

  Sot është mbajtur seanca në të cilën u votua qeveria e re në krye me Avdullah Hotin.

  Pas kësaj seance, foli Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu.

  “Kur dikush mendon që s’mundesh, mundesh”, ka thënë Veliu para mediave.

  Ai tha se do të vazhdojë me agjendën që ka pasur para se të shkarkohet, në përmbushje edhe të programit të qeverisë së re.

  “Sot kemi një qeveri të re të votuar që do të vazhdojë të punojë për Kosovën. Unë kam pas një agjendë timen, një program ky sa i përket punëve e çështjeve dhe do të vazhdojë në përmbushje të programit të qeverisë së re, e që besoj që do ta arrijmë me sukses”, ka thënë Veliu.

  Ai thotë se nuk beson që ka qenë shkaktar i kësaj situate politike, derisa, shton se nuk punon me inate e revanshe.

  “Unë mendoj që rrjedha politike më tepër e ka sjellë këtë rezultat, nuk e konsideroj që kjo është bërë për shkak timin, pasi që unë në politikë jam moti dhe s’punoj me inate e revanshe, punoj me zbatim të politikave të subjektivitetit e programeve.

  Ata gjatë gjithë kohës e kanë përdor këtë si revansh ndaj meje dhe kur dikush mendon që s’mundesh, mundesh”, tha Veliu.


  mimoza-kusari-696x391-1.jpg

  ScanerPressJune 3, 2020280

  Deputetja Mimoza Kusari Lila, që vjen nga Alterantiva dhe pjesë e Grupit Parlamentar të VV-së e ka krahasuar Qeverinë e Avdullah Hotit me momentin kur Koosvës iu suprimua autonomia, shkruan Reporteri.

  Në një psotim në Facebook, deputetja Mimoza Kusari Lila tha se Qeveria e re varet nga Lista Serbe.

  Ky është postimi i saj:

  Me 23 mars 1989, në Kuvendin Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës, në kundërshtim me vullnetin e qytetarëve, ndryshohet Kushtetuta e vitit 1974 me çka suprimohet autonomia e Kosovës në Federatën Jugosllave, duke e lënë Kosovën si pjesë përbërëse të Serbisë.

  Me 3 Qershor, 2020, në Kuvendin e Republikës sē Kosovës, shtet i pavarur dhe sovran, në kundërshtim me vullnetin e qytetarëve, tentohet të votohet Qeveria e Thaçit me urdhërmarrësin Avdullah Hotin e LDK-së, ekzistenca e të cilës varet në tërësi nga Lista Serbe, duke e vënë kështu funksionimin e Qeverisë së re të Kosovës në vullnetin e Aleksandër Vuçiçit.


  hotii-696x362-1.png

  ScanerPressJune 3, 2020200

  Kryeministri i ri, Avdullah Hotit, pas krijimit të qeverisë ka folur para mediave, ku ka përmendur luftën kundër pandemisë dhe rimëkëmbjen ekonomike.

  Ai ka thënë se është i vetëdijshëm për sfidat si qeveri, si shtet.

  “ Sot në seancën e Kuvendit, jam shumë i kënaqur që përfundimisht kemi bërë bashkë që program qeverisës që i adreson nevojat e shtetit që është lufta kundër panemisë dhe rimëkëmbja ekonomike dhe me nismat menjëherë që do t’i nisim menjëherë edhe me pakot për rimëkëmbje. Unë jam i bindur me koalicionin që kemi ndërtu do t’i dalim zot këtij vendi”, tha ai.

  Kur u pyet nga gazetarët pse nuk e ka publikuar marrëveshjen me Listën Serbe, ai nuk dha përgjigje, dhe menjëherë hyri në veturë ku u përcoll nga afër edhe nga policia. /Reporteri.net/.

   


  h.jpg

  ScanerPressJune 3, 2020180

  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë seancën e sotme se Vetëvendosje dhe LDK i mashtruan qytetarët e Kosovës duke ju ofruar shpresë e në anën tjetër për 100 ditë qeverisje degraduan çdo të arritur të shetit në 20 vite liri duke shkaktuar rrezik ncional për vendin.

  Lideri i PDK-së tha se Albin Kurti po ikë prej vetes, jo prej të tjerëve, por e ka dëmtuar rëndë Kosovën dhe këtë, qytetarët do ta përjetojnë në shtëpitë e tyre shumë shpejt.

  “Dilemat që ka hapur brenda – me nxitjen e urrejtjes dhe dëshirën për revansh, janë minore përballë dilemave që ka hapur me garantuesit e ekzistencës sonë fizike dhe shtetërore,  me miqtë tradicionalë të Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky është një dëm i pallogaritshëm politik që i është bërë vendit nga ideologjia anti-amerikane e Kryeministrit, ashtu si dhe nga sjellja e tij qyqare përballë Serbisë”, tha Veseli.

  Ai tha se në këto 100 ditë, Kosova u qeveris nga një mendësi e paranojave, që shpik armiq në shtëpinë e vet, që shpik armiq në shtëpitë e miqve më të mirë të Kosovës . 

  “Ideja e përfitimit me çdo kusht, çdo herë sjell humbjen pa kusht. Kjo po i ndodh edhe sot Albin Kurtit. Kjo do t’i ndodhë edhe Avdullah Hotit, i cili është kopje jo origjinale e këtij mashtrimi”, tha Veseli.

  Ai tha se votimi që do të ndodhë sot është vazhdimësi mashtrimi dhe Partia Demokratike e Kosovës nuk do ta votojë qeverinë e re.

  “Nuk jemi me VV-në. As nuk do të jemi me LDK-në. Nuk ka dhe nuk do të ketë kurrë pazare me mua dhe me PDK-në për pushtet”, tha ai.

  “Unë e kam nisur një rrugë dhe e kam një qëllim, që do ta çoj deri në fund. Unë besoj në këtë vend. Besoj në njerëzit e mirë dhe të zotë të këtij vendi për të bërë ndryshime të mëdha.

  Kriminelëve, të korruptuarve dhe mashtruesve do t’u vijë fundi, ndërsa rendit, ligjit, të drejtit dhe punëtorit do t’i vijë çasti. Kjo është e domosdoshme, e pashmangshme dhe këtë nuk do të mund ta ndalë askush”, tha Veseli.


  g.png

  ScanerPressJune 3, 20201740

  Avdullah Hoti ka ndërprerë fjalën e tij për disa sekonda përderisa diçka ka ndodhur brenda sallës së Kuvendit.

  Duket se ka pasur të bëjë interpretuesen e cila gjendej krah tij duke përkthyer fjalimin për shurdhmemecët.

  Megjithatë Hoti ka konfirmuar se është gjithçka në rregull, dhe ka vazhduar fjalën e tij, derisa interpretuesja është larguar nga salla e Kuvendit.

  Ende nuk dihen arsyet për largimin e intepretueses nga salla e Kuvendit. 

  Hoti ndërkohë është duke vazhduar prezantimin e rezymesë së tij për punët që do të bëjë si kryeministër. /Express/


  d.jpg

  ScanerPressJune 3, 20201220

  Reperi i njohur Stresi ka përfunduar sërish në komisariat. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim për dhunë nga reperi Matolale. Sipas akuzave Stresi e ka dhunuar para tre ditësh reperin e ri, së bashku me një shokun e tij.

  Por sipas Arkimed Lushes, këto janë denoncime fantazmë, ndërsa shpërtheu në fyerje ndaj Matolales duke thënë se nuk e njeh fare.

  Stresi tregoi se pasi u mor në pyetje është lënë i lirë së bashku me anëtarët e tjerë të grupit të tij.

  “Sa dola nga komisariati. Po presim çunat e tjerë. Na erdhën na morën dhe na verifikuan siç i ka shteti rregullat. Paskan bërë denoncime për ne, me bë denoncim fantazëm nuk kam parë. Nuk e ka fajin as komisariati por e kanë fajin njerëzit. Nuk ka faj shteti.

  Është rrahur një m*rq*r, një reper Matolale para dy netësh, e kanë rrah me një shokun e vet dhe tani vijnë tek shtëpia dhe më kapin mua. I rreh mileti dhe më kapin mua. Imagjinoni çfarë ndodh. I paskan rrahur para dy netësh. Nuk i njoh fare, 12 vjet nuk i kam dëgjuar. I kanë rrahur dhe I kanë bërë m*t dhe vinë tek lagjia e Arkimedit. Se rrihen varik**t rrugëve duhet të vijnë tek shtëpia ime të më çojnë në komisariat, të më denoncojnë kot dhe të më nxjerrin.

  Jo nuk ke qenë ti por “bad boys”, “bad boys” janë e gjithë Shqipëria. Nuk jemi vetëm ne. Më denoncojnë mua kot. Q*a motrën me çfarë kategorie më kanë ngatërruar mua, duhet të lë muzikën. Turp i Zotit. Rrihen kot rrugëve dhe thonë banda e Stresit, ne jemi bandë shokësh, jo bandë e rrezikshme.

  Shumë mirë komisariti nr.4 na mori për sqarim, erdhëm. I kanë rrahur thonë, njëri qenka në spital, tjetrin nuk e kanë rrahur siç duhet. Nuk marr përgjegjësi për gjithë Shqipërinë. Është në shprehje: “Ai që të rreh, të don”,”– u shpreh Stresi në një video të publikuar.

  Ndërsa në një postim tjetër në Instagram shkroi: “O k*ë rri mirë se kam fakte duke sharë shokët e tu vari k*s/ prishesh 6 muaj, i shanë dhe tani iu thua shokë. Pfff s’di çfarë merrem me ju por s’ka problem, të kanë rrahur minorenat bad boys. Të kishim ardhur ne të kishim q në b***ë.”

  Stresi u arrestua gjithashtu pak ditë më parë pasi mori pjesë në protestën e artistëve për shembjen e Teatrit Kombëtar.

  Reperi pas procedimit penal reagoi me anë të një postimi në rrjetet sociale ku shkroi se nuk durohet jeta pa liri.

  Ai publikoi një foto me babain e tij duke mbajtur dy gishtat lart, që personifikojnë demokracinë.

  “Daja, babi  #freedom#sdurohet#jeta#Pa#Liri#️ Na Njeh Me Gishta I Ngusht O Rrethi s’em ka lodh jeta ca mka lodh shteti 🖕🏿🖕🏿🖕🏿🖕🏿,”- shkroi ai në përshkrimin e fotos.

  /Panoramaplus.al

  matolale-Noyzi

  Matolale


  c.jpeg

  ScanerPressJune 3, 2020630

  Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kryeministri në detyrë Albin Kurti përmes një reagimi në profilin e tij zyrtar ka bërë të ditura vendimet që janë ndërmarrë sot në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës.

  Ndërkohë në fund të këtij reagimi, Kurti ka thënë se do të vazhdojë edhe më tej, edhe përkundër faktit që tashmë janë duke u bërë përgatitjet e fundit për organizimin e seancës ku pritet të votohet Qeveria e Avdullah Hotit të LDK’së, raporton Express.

  LDK do të provojë që qeverinë e re ta krijoj pas një koalicioni me AAK-në dhe NISMA’n, derisa ende nuk dihet nëse i ka 61 vota për krijimin e institucioneve të reja. 

  Haxhi Shala i NISMA-s ende nuk dihet nëse do të votojë, derisa ka pikëpyetje edhe brenda LDK’së.

  Njofitmi i plotë i Kurtit:

  Në mbledhjen e 39 të Qeverisë së Republikës së Kosovës që u mbajt sot:

  U ndanë 60,000 euro për familjarët e dy minatorëve, Idriz Gërbeshit dhe Haki Arifit, të cilët humbën jetën dje tragjikisht në vendin e tyre të punës, në Minierën e Artanës.

  U morën masat për parandalimin e keqpërdorimeve në Ndërmarrjet Publike. Pra: 1. Secila Ndërmarrje Publike duhet të krijojë sistem të mirëfilltë të menaxhimt të kontratave komerciale; 2. Ato duhet të ushtrojnë kujdes në shpenzimet e tyre dhe punësimet e reja; dhe, 3. Asnjëra nuk mund ta caktojë pagën mbi 2,500 euro në muaj pa pëlqimin e ministrit përgjegjës.

   U sharkua Bordi i Drejtorëve të Ndërmarrjes Publike Qendrore KRU “Mitrovica” Sh.A. dhe u emërua Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve me këtë përbërje:

  – z. Bajram Mustafa, kryesues dhe drejtor,

  – znj. Nora Ibishaga, drejtore,

  – z. Bislim Fetahaj, drejtor, dhe

  – z. Edin Hajdarpasic, drejtor.

  Me qëllim të zbatimit të Pakos Emergjente Fiskale, u aprovua propozim-vendimi i Ministrisë së Financave dhe Transfereve që t’i ndahen 12 milionë euro Ministrisë së Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike. 

  Qeveria e Kosovës fillon procedurat për pagesën e Kartonit të Gjelbërt për bashkatdhetarët që vijnë në vendlindje. 

  U aprovua kërkesa që të krijohet një mekanizëm i përbashkët me Republikën e Shqipërisë për mirëmbajtjen e rrugëve nacionale.

  Vazhdojmë…


  b.jpg

  ScanerPressJune 3, 2020240

  Vjosa Osmani nuk tregon se a e udhëheqë seancën e votimit të Qeverisë Hoti. Nënkryetarja Arberie Nagavci vetë thotë se nuk e drejton seancën që do t’i japë fund Qeverisë Kurti, e foli edhe në emër të kryeparlamentares. Deputeti i LDK’së që është nënkryetar i Kuvendit, Kujtim Shala, thotë për Express se Osmani vendos se kush do të udhëheqë seancën e sotme.

  Pak minuta më parë ka hyrë në Kuvendin e Kosovës kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani. Ajo është përfolur shumë këtyre ditëve se a do të udhëheqë apo jo seancën në të cilin pritet të votohet Avdullah Hoti si kryeministër. Ajo nuk e ka konfirmuar akoma nëse do ta udhëheqë ose jo këtë seancë.

  Nënkryetari Kujtim Shala, ka thënë për Gazetën Express se nuk e di se a do të udhëheqë ai dhe mbetet që për këtë të vendosë Osmani.

  “Varet se a do ta udhëheq kryetarja. Ajo ka të drejtë të autorizojë një nga nënkryetarët”, ka thënë Shala për Express.

  Edhe nënkryetarja e parë e Kuvendit, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se nuk do të udhëheqë seancën e sotme.

  Nagavci ka thënë se seanca e sotme është seancë e turpit dhe se nuk pranon që të bëhet pjesë e një skenari të tillë.

  “Kjo seancë është seancë e turpit, dhe unë jam e gëzuar që zonja Osmani nuk do të bëhet pjesë e këtij turpi. As unë s’mund të jem pjesë e këtij skenari të turpshëm”, ka thënë Nagavci.


  a.jpg

  ScanerPressJune 3, 2020140

  Grupi Parlamentar më i madh në Kuvend, ai i Vetëvendosjes, ende nuk e kanë vendosur nëse do të merr pjesë në seancën ku pritet votimi i Qeverisë Hoti.

  Rexhep Selimi tha për klankosova.tv se janë duke diskutuar për vendimin që do ta marrin.

  “Jemi duke diskutuar momentalisht”, tha shkurt Selimi.

  Ndërkaq, deri më tani nënkryetarja e Kuvendit nga VV, Arbërie Nagavci, ka thënë se nuk do të drejtojë seancën e sotme nëse refuzon kryeparlamentarja Vjosa Osmani.  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555