TË FUNDIT:

  Kështu duhet të aplikoni për të marrë 10-përqindëshin nga Trusti

  ScanerPressDecember 3, 20200
  1

  Në kuadër të pakos për rimëkëmbje ekonomike, qeveria e Kosovës ka paraparë që qytetarët të mund të nxjerrin 10% nga Fondi Pensional.

  Në këtë pjesë të pakos së rimëkëmbjes ku tregohet edhe se si do të jetë procedura deri te marrja e 10% nga qytetarët.

  Fillimisht duhet të aplikohet në formë elektronike në Fondin e Kursimeve Pensionale, për çka do të ketë kohë 4 muaj.

  Në këtë pjesë të pakos së rimëkëmbjes ku tregohet edhe se si do të jetë procedura deri te marrja e 10% nga qytetarët.

  Nesër pritet të votohet Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike, ja çka parashesh i njëjti

  Fillimisht duhet të aplikohet në formë elektronike në Fondin e Kursimeve Pensionale, për çka do të ketë kohë 4 muaj.

  Siç thuhet në Projektligjin për Rimekëmbjen Ekonomike, të gjitha aplikacionet e bëra në Trust do të shqyrtohen sipas nenit të kësaj pike.

  “Pagesa e mjeteve të aprovuara bëhet në bazë të numrit, çmimit dhe vlerës së njësive që ka çdo aplikant në llogarinë e tij personale në FKPK në ditën e aplikimit, përfshirë këtu ndryshimet eventuale në çmimin e njësisë deri në datën e pagesës”, thuhet në ligj.

  Kujtojmë se sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Fondi i kursimeve Pensionale të Kosovës janë mbi 100 mijë qytetarë të cilët në Trustë kanë vetëm deri në 100 euro.

  Ndërsa pakoja e rimëkëmbjes është votuar dhe ka kaluar vetëm në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës./Insajderi.org


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555