TË FUNDIT:

  Vdes nga coronavirusi edhe peshkopi tjetër serb, Artemije

  ScanerPressNovember 21, 20200
  1

  Një nga peshkopët më të njohur të Kishës Ortodoske Serbe, Radosavljevic Artemije, ka vdekur sot në moshën 85 vjeçare.

  Mediet serbe raportojnë se si po trajtohej për coronacirus në departamentin e sëmundjeve infektive në Valjevo, transmeton Reporteri.net.

  Para Artemije, betejën me coronavirusin e humbën edhe kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Amofilije dhe Patriarku Irinej.

  Kujtojmë se peshkopi Artemije i cili ishte përgjegjës për Kosovën u zëvendësua nga Sinodi i Kishës Ortodokse Serbe në vitin 2010 për shkak të menaxhimit financiar dhe material të biznesit të Dioqezës së Rashkës dhe Prizrenit, dhe në vitin 2015 ai u përjashtua nga kisha. /Reporteri.net


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555