TË FUNDIT:

  5 të vdekur dhe 153 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

  ScanerPressSeptember 19, 20200
  1

  Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit nga 836 testimet të kryera kanë rezultuar të infektuar me koronavirus 125 persona të tjerë.

  Gjithashtu betejën me virusin vdekjeprurës e kanë humbur 5 pacientë duke e çuar bilancin total të fataliteteve në 358.

  Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 178 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

  Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju rikujton edhe një herë për masat e thjeshta që duhet të respektojë çdo qytetar në përditshmëri:

  Mbani duart të pastra dhe mos e prekni fytyrën

  Ruani distancën në ambientet publike.

  Kudo kur kjo nuk është e mundur, vendosni maskë apo barrierë mbrojtëse.

  Shmangni grumbullimet me shume njerëz pasi është rrezik për përhapjen e infektimit nga Covid19.

  Një apel për bizneset, institucionet, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë, të miratuara nga autoritetet shëndetësore.

  Situata në spitale vijon të jetë e qëndrueshme. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 178 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

  Ju informojmë se në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 57 vjeçare nga Kruja, një 60 vjeçar nga Bulqiza, një 62 vjeçar nga Lezha, një 67 vjeçar nga Tirana një 82 vjeçar nga Elbasani. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

  Janë kryer në 24 orët e fundit 836 testime dhe janë konfirmuar 153 raste.

  Rastet ditore të identifikuara janë të shpërndara në bashkitë si vijon:

  57 raste në Tiranë, 15 në Lezhë, nga 11 raste në Krujë, Fier, Pogradec, 8 në Vlorë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Lushnje, Mat, Gramsh, Patos, nga 3 raste në Mallakastër, Librazhd, nga 2 raste në Berat, Divjakë, Maliq, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Tepelenë, Malësi e Madhe, Peqin, Memaliaj,

  57 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6888 që nga fillimi i epidemisë.

  Telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga Covid19.

  Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për shërbim psikologjik si dhe për çdo informacion tjetër rreth Covid19.

  COVID-19 – Statistika (19 Shtator 2020)

  Testime totale 78886

  Raste pozitive 12226

  Raste të shëruara 6888

  Raste Aktive 4980

  Humbje jete 358 (Qarku Tiranë 170, Durrës 46, Shkodër 39, Elbasan 23, Fier 18, Korçë 16, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

  Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

  Tiranë 2444

  Durrës 559

  Shkodër 373

  Lezhë 295

  Elbasan 274

  Korçë 237

  Fier 222

  Vlorë 189

  Kukës 143

  Berat 106

  Gjirokastër 69

  Dibër 69


  Rreth Nesh

  Të gjitha materialet e portalit janë të mbrojtura me të drejtat autoriale. Ato mund të kopjohen, modifikohen, dhe ripublikohen vetëm duke iu referuar burimit ScanerPress.com. Të drejtat autoriale janë të rezervuara, sipas dispozitave ligjore në fuqi në Republikën e Kosovës.

  E-mail: [email protected]


  NA KONTAKTONI!

  NA TELEFONONI TEL/MOB: 044 555 555